https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ÇOBAN RESSAM'DAN TARİHİ KALE MAHALLESİ ÇALIŞTAYI

Ressam Süleyman Şahin, (Çoban Ressam) Ankara Kalesin'deki tüm tarihi resmediyor. Her sabah saat 11.00'de Kale'nin her köşesinde onu görebilirsiniz.

25.09.2019 15:44 tarihinde yayınlandı 899 defa okundu 0 defa yorumlandı
ÇOBAN RESSAM'DAN TARİHİ KALE MAHALLESİ ÇALIŞTAYI
 Ankara Kalesinin iyice bitmiş tarihi mahallelerinin, resme dönüştürülmesi ileriye dönük bir anı kalması açısından çok önemli.
          Ressam Süleyman Şahin 1949 yılında Sivrihisar'ın Günyüzü Nahiyes'inde dünyaya geldi. Ailesinin ekonomik sıkıntıları dolayısıyla ilkokulu 4. sınıfa kadar okuyabildi. İlkokulu bıraktıktan sonra, Ankara'nın kıyı bir mahallesine yerleşip çobanlık yapmaya başladı. Bir taraftan inek otlatırken, bir taraftan da kara kalem çalışmaları yapıyordu. Daha sonra çobanlığı bırakarak, bir inşaatta yağlı boyacılık yapmaya başlayan Şahin, artan yağlı boyaları kullanarak parmaklarıyla duvarlara resimler yaptı.
         Bu çalışmalarını, 1968 yılında  Ankara Türk-İş Sanat Galerisinde sergiledi. Tüm tablolarının satılmasıyla, profesyonelliğe ilk adımını atmış oldu.
         1972 yılında Bursa'ya yerleşen sanatçı, devamlı çalışarak her yıl sergilerini açmaya başladı. 1983 yılında Paris'e gitmesiyle Şahin, Bursa-Paris arasında mekik dokumaya başladı. Bursa'da uzun yıllar çalışan Şahin, Ressamlar Sokağı'nı ve Ankara'da ANSE MDM  Sanat Sokağı'nı kurdu.
          Paris'te yaşadığı yıllarda, ünlü Ressam Van Gogh'un mezarının başında, ressamların haklarını savunacağına yemin ettiğini söyleyen sanatçı, Dünya Ressamlar Gününü ilk Kayseri'den başlattı. 27 Şubat'ta Kayseri'de başlayan Ressamlar Günü her yıl kutlanmaya devam ediliyor.
         Sanat adına yaptığı tüm çalışmalar ve Tarihi Ankara Kalesi'ni resmetmesi adına Çoban Ressam Süleyman Şahin'i kutluyoruz.Sanatçımızın, ders çıkartılması gereken hayat hikayesi, (Çobanlıktan Ressamlığa), nereden nereye diye düşündürüyor insanı...
 
HABER.SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları