https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ 8 MART ÖZEL RESİM SERGİSİ AÇILDI

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kocaeli Şubesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü onuruna 5. geleneksel ''Disiplinlerarası Karma Sergi'' adı altında resim sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

07.03.2020 14:02 tarihinde yayınlandı 361 defa okundu 0 defa yorumlandı
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ 8 MART ÖZEL RESİM SERGİSİ AÇILDI
         İzmit Cumhuriyet Parkı'nda bulunan İzmit Belediyesi Sanat Galerisi'nde düzenlenen serginin açılışına İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez, dernek yöneticileri ve çok sayıda sanatsever katıldı.
         Serginin açılış konuşmasını yapan ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez, ''Şehitlerimiz var ve hepimizin yüreği yanıyor. Analar ağlıyor. Tüm şehitlerimizi rahmetle anarken geride kalan ailelerine ve milletimize sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Acılarını paylaşıyoruz.'' diye sözlerine başladı.
         8 Mart Dünya Kadınlar Gününün tarihçesi hakkında bilgi veren Dönmez, ''Bizler 8 Mart'ı anarken, o günü kadınların toplumsal hayatta kendi ayakları üzerinde durabilme mücadelesi olarak görüyoruz. Yüce Atatürk, Türk toplumunun yükselmesi için kadının yüceltilmesine inanmış ve bu konuda devrimler yapmıştır. Bu devrimler sayesinde bugün biz bu kadar özgürüz. Atatürk'ün kadınlar için verdiği mücadelede birçok Avrupa ülkelerinden önce bu haklara kavuştuk. Bugün bu kadınlar haklarını tam olarak kullanabiliyor mu? Her şeyden önce insan haklarının gelmesi gerekir. Bizler kadın hakları kavramına da karşıyız.Türkiye'de insan hakları konuşulsun. İnsan hakları kavramı yerleştiği zaman biz ne kadın hakkı, ne çocuk hakkından bahsetmeyeceğiz. Ama bunun için mücadele etmemiz gerekir'' dedi.
         Konuşmaların ardından sergiye katılanlar günün anısına birlikte fotoğraf çektirdiler. ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez, ÇYDD Resim Atölyesi öğretmeni Filiz Kaya ve Küratör Fotoğraf Sanatçısı Esat Yargıcı'ya sergiye katkılarından dolayı çiçek taktim etti.
         Sergiye Uluslararası Ressam Ecaterina Nicolau ve sergi Koordinatörü Yazar, Şair Can Akın'da katıldı. Can Akın, art arda Kocaeli'nin sanat galerilerinde açtığı '' MEVLANA VE SEMAZENLER'' sergilerinden sonra büyük ilgi topladı.
         Kadınlar Günü dolayısıyla açılan sergi 13 Mart 2020 tarihine kadar devam edecek.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları