https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

BUSE ÖZNEHİR ÇAKIR'LA DERİ İŞLEMECİLİĞİ ÜZERİNE

Başarılı kadınlarımızdan biri Buse Öznehir Çakır. O, Ankara Ulucanlar Caddesi Güven Çarşısı'nda, şipşirin iş yerinde eşiyle birlikte deri işi yapıyor. Hem deri malzemeleri tedarik ediyor hem de deriyle işlediği çanta, cüzdan, kemer, bıçak kabı ürünleri satıyor.

03.12.2019 12:30 tarihinde yayınlandı 1030 defa okundu 0 defa yorumlandı
BUSE ÖZNEHİR ÇAKIR'LA DERİ İŞLEMECİLİĞİ ÜZERİNE
  Gazi Üniversitesi El Sanatları Tasarım ve Üretim Bölümü mezunu olan Çakır, 2017 yılında Gazi Üniversitesi Ana Sanat Dalında (Bolu İli Mengen ilçesinde bulunan Tel Kırma İşlemelerinin incelenmesi ve Yeni Tasarımlar) üzerine yüksek lisans yaptı. Ayrıca, (Ankara Etnografya Müzesi Deri Eser Koleksiyonu Saraciye ve Ayakkabı Örnekleri Üzerine Bir Araştırma) adlı ikinci yüksek lisansını tamamladı.Bir çok deri eserle sempozyum ve sergilere katılarak, makaleler yazdı.2019 yazında ise İstanbul'da  (Gaziantep Yemeniciliği Eğitimi) aldı.
         Çakır, deri işlemeciliğinde karar kılarak,eşi Suat Çakır'la beraber bu işe devam ediyor.Dört aydır da Ankara Kalesi girişinde açtıkları, ''Çakır Deri" isimli dükkanlarında deri ürünlerini alıcısıyla buluşturuyor. ''Deri üzerine Ankara'da tüm deri malzemesinin bulunacağı pek fazla bir yer yok. "Biz bu eksiklikten yola çıkarak, deri malzemelerini bir araya topladık. Burada sadece deri değil, deriyi işlemek için de bütün aparatlar bulunuyor'' diyen Çakır'ın dükkanı aynı zamanda atölye olarak da kullanılıyor. Kurslar veriliyor. Öğretmenler öğrencileriyle gelip deri işleme yapıyor.
         Çakır, deri işlemenin sanıldığı kadar zor olmadığına dikkat çekerek, hobi edinmek isteyen kadınların deri işlemeyi seçmesini tavsiye etti. Gerçek deriden yapılan ürünlerin daha uzun ömürlü olduğunu, altı ayda bir özel cilayla bakımı yapıldığı taktirde, uzun yıllar rahatlıkla kullanılacağını sözlerine ekledi.
         Tarihi oldukça eskiye dayanan, Anadolu kültürünün bir parçası olan deri işlemeciliği sanatını sürdüren bir taraftan da eğitim hayatına devam eden, iki çocuk annesi Buse Öznehir Çakır'ı kutlarız.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları