https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

BURDUR ALACA DOKUMA, 20. ULUSLARARASI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİNDE

24 Temmuz -3 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak olan, 20. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde Burdur Alaca Dokumalarına işlenen Ebru Sanatı uygulaması tanıtılacak.

22.07.2019 09:17 tarihinde yayınlandı 870 defa okundu 0 defa yorumlandı
BURDUR ALACA DOKUMA, 20. ULUSLARARASI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİNDE
 Festival kapsamında düzenlenecek  El Sanatları Bayramı'na 22 ülkeden 65 sanatkar, 24 branştan 80 Türk sanatkar katılacak.
           Cam ve ahşap teması ile ortak çalıştay yapacak olan sanatkarlar, dallarındaki farklı etkinliklerle atölye uygulamalarına da yer verecekler.
            Atölye uygulama çalışmasında teknikleri ile ilk defa Sanatkar Esengül Boyacıoğlu İnalpulat, Burdur Alaca Dokuma ve Ebru uygulaması yapacak.
            İnalpulat, Anadolu El Sanatları Yaşatma ve Geliştirme Derneği (ANELSANDER)  Başkanı Uğur Bent'in daveti üzerine festivale katıldığını söyledi. Ve şöyle devam etti;
          ''Benim dedelerimin iş kolu olan Alaca Dokumasını yaşatmak için, bu festivalde farklı bir uygulama yapmak istedim. Burdur tarihinde çok eski yıllara dayanmakta olan Alaca Dokuma, 1879 yıllarının başından itibaren 30-40 fabrikası bulunuyormuş.1890'lı yıllarda ise Burdur'da tokuma tezgahları varmış. 1931 yılına gelindiğinde, dedem Ziya Boyacıoğlu başkanlığında  Dokumacılar Cemiyeti kurularak ardından, 31 Ocak 1954 tarihinde yine dedemin başkanlığında ki toplantı da, isminin başına halıcılık ilave edilerek, Burdur Dokumacılar ve Halıcılar Yapış ve Satış Kooperatifi olmuş. Uzun bir aradan sonra 2005 yılında, unutulmaya yüz tutmuş olan Alaca Dokuma, Burdur Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu tarafından projelendirilerek, tekrar hayat buldu. 2019 yılında ise, iki geleneksel el sanatlarımızı birleştirerek, farklı bir yaklaşımla Alaca Dokumasına Ebru Sanatı uygulayacağız. Amacım el  sanatlarımızı yaşatmak, tekrar hayat bulmasını sağlamak. Bana bu fırsatı veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'e teşekkür ederim''
           Sergi, 24 Temmuz 2019 tarihinde saat 15.00'de Büyükçekmece Kültür Park'ta açılıp 3 Ağustos'a kadar devam edecek.
            Kıymetli Ebru Sanatçımız Esengül Boyacıoğlu İnalpulat'a başarılar dileriz.
 
HABER: SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları