https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

BİR EĞİTİM DEVRİMCİSİ İSMAİL HAKKI TONGUÇ ÖLÜMÜNÜN 60. YILINDA ANILDI

Köy Enstitülerinin kurucusu İsmail Hakkı Tonguç, ölümünün 60. yılında Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği tarafından mezarının başında anıldı.

25.06.2020 23:45 tarihinde yayınlandı 66 defa okundu 0 defa yorumlandı
BİR EĞİTİM DEVRİMCİSİ İSMAİL HAKKI TONGUÇ ÖLÜMÜNÜN 60. YILINDA ANILDI
24 Haziran 1960 yılında aramızdan ayrılan İsmail Hakkı Tonguç'u, korona virüs sebebiyle YKKED üyeleri  koruma önlemleri alarak yalnız bırakmadılar.
        İsmail Hakkı Tonguç, Köy Enstitülerinin kurulup geliştirilmesinde rol oynayan Türk eğitim dünyasında adını ''Tonguç Baba'' olarak yazdıran idealist bir öğretmendi.Yüzyıllardır uğranmayan köyler, onun can suyuyla coşmaya başladı.Tarlalar derslik halini aldı. Üretim bilgi ile, kitaplar köy çocuklarıyla buluştu. Yurdun dört bir yanındaki köylere de can geldi. Bu değişim sadece okullarla da kalmadı. Artık eğitimin gücü anlaşılmıştı.Tonguç, sadece Köy Enstitülerinde okuyan köy çocuklarının Tonguç Babası değil, Köy Enstitüleri kapatıldıktan sonra adı İlköğretmen Okulu olan okulların da Tonguç Babası idi.Köylerin yazgısını değiştiren bir Resim-İş öğretmeniydi.
        Kitapları ve makaleleri olan Tonguç, 24 Haziran 1960 yılında aramızdan ayrıldı. Şimdi Ankara Cebeci Mezarlığında yatıyor. Ona çok şey borçluyuz. Nurlarda uyusun.
          Köy Enstitüleri kapatılmamalıydı...
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları