https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

BELEDİYE PERSONELİNE SAĞLIKLI BESLENME VE OBEZİTE SEMİNERİ

Diyetisyen Melisa Leyla Sarıtekeli, Sağlıklı Beslenme ve Obezite seminerinde belediye personelleri ile bir araya geldi.

28.11.2018 15:20 tarihinde yayınlandı 391 defa okundu 0 defa yorumlandı
BELEDİYE PERSONELİNE SAĞLIKLI BESLENME VE OBEZİTE SEMİNERİ
     Aksu Belediyesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen eğitim seminerinde Diyetisyen Sarıtekeli; yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı beslenmede dikkat edilmesi gerekenler, yanlış beslenme alışkanlıkları, obezite, obeziteye neden olan faktörler, çocuk ve ergenlerde obezite ile hastalığın tedavi yöntemlerine dair pek çok konuda belediye personelini bilgilendirdi.
    Sarıtekeli ''Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması ve hastalık oluşumunun önlenmesinde temeldir. Yetersiz ve dengesiz beslenen kişiler daha kolay hasta olur, vücut dirençleri düşüktür, bağışıklık sistemleri zayıftır, yeterli besin alınmadığından dolayı vücut çalışmasında aksaklıklar oluşmaya başlar. Bu kişiler yorgun, iştahsız, isteksiz görünürler.
Sağlıklı beslenmede, yemek yemek insanı mutlu etmenin yanında yaşam için gerekli besin ögelerinin uygun bir düzen içinde alınması sağlanmalıdır. Seçim yapılırken yiyeceklerin besin ögesi içeriklerini, ne kadar miktarda yemesi gerektiği, uygulanacak hazırlama, pişirme ve saklama yöntemlerinin etkilerini bilmek gerekir. Kişiler yeterli ve dengeli beslenme adına her öğünlerinde süt grubu, et-yumurta-kurubaklagil grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubundan besin tüketmelidir. Bu besinler seçilirken gruptaki farklı alternatifler seçilerek besin çeşitliliği sağlanmalıdır. Böylece kişinin hem tek bir besinden sıkılması önlenir hem de her biri içindeki farklı mineral ve vitaminler vücuda alınmış olur. Ayrıca besin çeşitliliği obezite, diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruyucudur.
    Sağlıklı bir yaşam ve vücut ağırlığı kontrolünü sağlamak için planlanmış egzersiz programları ya da yaşam tarzı aktivitelerini arttırmak ve sedanter (hareketsiz) yaşam tarzını azaltmak gereklidir. İş yerinde geçirilen hareketsiz zamanlarda en azından masa başında dahi yapılabilecek uygun egzersizler yapılmalıdır. Sağlığı korumak için, gün içinde hareketsiz geçirilen zaman azaltılmalı ve 2 saatin üzerinde kesinlikle hareketsiz kalınmamalıdır. Herhangi bir engeli olmayan hetişkin her birey için haftalık en az 150 dakika orta şiddette veya haftada 75 dakika şiddetli egzersiz önerilmektedir. Buna örnek günde 30 dakika haftada 5 gün tempolu yürüyüş verilebilir.
     Son olarak yeterli miktarda su tüketimi sağlanmalıdır. Günlük tüketmemiz gereken su miktarını tahmini olarak vücut ağırlığı*30ml ile hesaplayabilirsiniz. Unutmayın kişi aç şekilde günlerce yaşayabilir ama susuz yaşayamaz.''dedi.


Formls Sağlıklı Yaşam Ve Beslenme Danışmanlığı Konak Mahallesi İsmail Ogan Caddesi Taneler Plaza No13 Aksu  Antalya
Gmail: dyt.melisasaritekeli@gmail.com 
İnstagram: dyt.leylasaritekeli
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları