https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

BAŞKENT'İN SİMGE YAPILARINDAN İŞ BANKASI ARTIK MÜZE

Ankara Ulus'taki İş Bankası binası müze olarak hizmete açıldı.Başkent'in simge yapılarından biri olan ve 89 yıldır banka şubesi olarak hizmet veren bina, uzun süredir boş duruyordu.

04.05.2019 16:00 tarihinde yayınlandı 236 defa okundu 0 defa yorumlandı
BAŞKENT'İN SİMGE YAPILARINDAN İŞ BANKASI ARTIK MÜZE
             Müzeye Bankanın kurucusu Atatürk'ün,  askeri zaferlerinin ancak iktisadi zaferlerle kalıcı olabileceği düşünülerek, ''Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi''  adı verildi.
            Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi; Kültür ve Turizm Bakanı  Mehmet Nuri Ersoy'un katılımı, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş ve İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'nin ev sahipliğinde 2 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen törenle açıldı.
              Müzenin bodrum katındaki kiralık kasa bölümü ile giriş ve birinci katlarda orijinal olarak korunan özel tarihi alanlar  ziyarete açıldı. Zemin ve birinci katlarda ayrıca, bankanın iktisadi bağımsızlık tarihine dair koleksiyonunda yer alan fotoğraf, belge, obje ve filmler sergileniyor. Müzede, bir sanat galerisi ve geçici sergi salonu da bulunuyor.
                 Müze tasarımını Burçak Madran'ın, grafik tasarımını Emre Senan'ın, danışmanlığını Prof. Dr. Zafer Toprak'ın üstlendiği Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları