https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

BAŞARILI KADINLARIMIZ; SAİME YÜCEL

Kültür Bakanlığı Ebru sanatçısı olan Saime Yücel, Zafer Çarşısı Sanat Galerisi'nde Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) ''Karma El Sanatları'' sergisine katıldı.

16.12.2019 10:49 tarihinde yayınlandı 363 defa okundu 0 defa yorumlandı
BAŞARILI KADINLARIMIZ; SAİME YÜCEL
         BELMEK Kursları'nda usta öğretici olarak 16 yıldır görev yapan Yücel, 20 yıldır bu işin içinde olduğunu söyledi. Kendisini şöyle anlattı; ''4 yıl kursiyerlik yaptım. 16 yıldır da usta öğreticisiyim. Ebru sanatını insanlara tanıtmak için, somut olmayan kültürel mirasımızı gençlere, çocuklara öğretmek için uğraşıyorum. Daha önce ev hanımıydım. Eşim çalışmama izin vermedi. Evden çıkmamı istemedi. Ben kendi çabamla okumam gerektiğini düşündüm. Eşimden habersiz Açık İlköğretim okudum. Haberi olduğu zaman sınavlara göndermedi. Ben bunu yapmalıyım dedim ve kurslara gittim. Hanımlarla bir arada olunca eşim ses çıkarmadı. Kurslardan aldığım sertifikalarla başvuru yaparak 2002 yılında Halk Eğitimi Merkezi'nde usta öğretici olarak göreve başladım. Ardından BELMEK'lerin farkına vardım ve orada göreve başladım. Kurslarda ders vermeye devam ederken takı tasarımı, ahşap boyama, ipek boyama, kağıt rölyef, ağaç yakma, dağlama çalıştık. Öğrencilere aynı anda bir kaç branşı birden öğrettim .Ebru sanatı ile 2003 yılında tanıştım. İlkokulda öğretmenlerim bu yeteneğimin farkına varmıştı. Ankara'da Sulu Han'da Sevim Sağdıç hocamızdan Ebru dersleri aldım. Artık kurslarda Ebru dersi verebiliyordum. Kültür Bakanlığı'na başvuru yaptım. 2010 yılında resmileşerek Bakanlık sanatçısı oldum. Kültür Bakanlığı tarafından yurt içi ve yurt dışında görevler alıyorum. Başta bana karşı çıkan eşim,artık karışmıyor. Çocuklarımı da büyüttüm. Evimi ve çocuklarımı hiç ihmal etmedim. Başta yaşadığım sıkıntılar çok oldu. Kadınlarımız gerçekten sıkıntılar yaşıyor ama ben hiç yılmadım. Daha da kendimi nasıl geliştiririm diye düşünüyorum'' diyerek yaşanmışlıklarını anlattı.
          Sanatçımızın, Ebruyla ilgili yolculuğu çocuklarla ilgili. Bu sanatı önce onlara tanıtmak istiyor. ''Bu sanat usta-çırak ilişkisiyle devam ettiği için öncelik çocukların. Anneler babalar çocuklarını kurslara göndersinler. Sanatımıza, büyükten küçüğe herkes sahip çıkmalı'' diyerek sanatın önemini vurguluyor. 
        Yücel, bir çok karma sergiye katılarak, iki kişisel sergi açmış. Bu arada 7 Ülkeye giderek güzel işler yapmaya çalışan bir kadın o...Bir kadın isterse her şeyi yapar dedirten birisi Saime Yücel. Hem sanat hem de hayat başarısı için kutluyoruz sanatçımızı.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları