https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

AYAKKABICILIKLA GEÇEN ÇEYREK ASIR

1987 yılında ayakkabıcılık sektörüne başlayan Nuri Gönül, ayakkabı tamiri, daraltma ve açtırma, yeni ayakkabı dikimi yaparak vatandaşların işlerini kolaylaştırmaya devam ediyor.

12.06.2019 14:12 tarihinde yayınlandı 268 defa okundu 0 defa yorumlandı
AYAKKABICILIKLA  GEÇEN ÇEYREK ASIR
  Unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar arasında yer alan ayakkabıcılık mesleğini önce çıraklık, kalfalık ve ardından ustalık dönemine gelerek sektörde 32 yılını doldurduğunu ifade etti.
1987 yılında okulunu bitiren Gönül, Mehmet Bozkurt'dan mesleğin inceliklerini öğrendiğini, usta olunca kendi dükkanını Salı Pazarı, Işıklar Caddesi ve son olarak Pınarlı'da açtığın,  32 yıldır yaptığı işin kendine meslekten ziyade insan kazandırdığını da dile getiriyor. Sayısız ayakkabı tamir ettiğini ve yeni siparişler diktiğini kaydeden Gönül, bir ayakkabının giyilmesine kadar bir çok süreçten geçtiğini ve aslında uzun bir işleyiş olduğunu dile getiriyor.
Antalya'da sayılı olarak 15 yada 20 kişinin kaldığını dile getiren Gönül, ''Bir bölgede iki tane yok ama Aksu'da  iki kişiyiz. Birde Güzelyurt Mahallesi'nde var.  Ayakkabıcılık sanatını öğrenmek isteyene memnuniyetle öğretiriz, tek önemli olan işi öğrenen kişiye bir gün kimden öğrendiğini sorduklarında Nuri Gönül'den öğrendim derse bana o bile yeter''dedi. 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları