https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ATATÜRK VE YÜRÜYEN KÖŞK

Atatürk'ün Yalova'da bulunan ''Yürüyen Köşk'ü'' dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle dolup taşıyor.2019 Ekim itibariyle bu sayı 50 bini aştı.

16.11.2019 11:09 tarihinde yayınlandı 259 defa okundu 0 defa yorumlandı
ATATÜRK VE YÜRÜYEN KÖŞK
       Atatürk'ün Yalova'ya geldiği zaman vakit geçirdiği köşk, hemen yan tarafında bulunan çınar ağacının bir dalının kesilmemesi için, raylar üzerinde kaydırıldı. Binanın temeli açılarak tren rayları üzerinde 4 metre 80 santim kaydırıldı. O günden sonra ''Yürüyen Köşk'' adıyla anıldı. Yalova Belediyesi geçtiğimiz aylarda çınar ağacının sağlık durumu ve yaşını tespit için bir araştırma yaptırdı. Özel bir kuruluşa yaptırılan taramada çınar ağacının 400 yaşında olduğu tespit edildi. Ağacın son derece sağlıklı olduğu ve daha uzun yıllar ayakta kalmasının beklendiği bildirildi.
           Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın, ''Kentimizin en önemli markası olan Yürüyen Köşk'ü hemen hemen katıldığım her platformda anlatmaya özen gösteriyorum.Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar olan sürede Yürüyen Köşk'ün bilinirliğini arttırdık'' 10 Kasım Atatürk'ü Anma Gününde  253'ü çocuk olmak üzere 846 kişi ziyaret etti'' diye konuştu.
          Çevreci Metin Erdoğan, yıllardır Yürüyen Köşk'le ilgili sunumlar yapıyor. Son olarak, ünlü yönetmen Fehmi Gerçeker'in Yürüyen Köşk'ü dünyaya duyurmak için, belgesel çekimine başladığını bildirdi. Erdoğan, ''Belgesel dünya televizyonlarında gösterilecek ve bu sayede tüm insanlar Atatürk'ün bir ağaç dalı kesmemek için 1930 yılında kendi köşkünü raylar üzerinde yaklaşık 5 metre kaydırdığını öğrenmiş olacak. Köşk bugün bir doğa, çevre ve teknoloji sembolü olarak bilinmektedir.Belgeselin hazırlanmasında çok sayıda uzmanın katkısı olmaktadır'' dedi.
         Yürüyen Köşk Derneği (YKD)  tarafından Atatürk Haftası kapsamında, 9 Kasım'da Kadıköy Gönüllü Evi'nde, 10 Kasım'da Veliefendi  Hipodrum'da, 11 Kasım'da ise tv41 İzmit televizyonunda Yürüyen Köşk ve doğa sevgisi, çevrecilik anlayışıyla ilgili etkinlik düzenlendi.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
FOTOĞRAF: METİN ERDOĞAN

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları