https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ATATÜRK'ÜN ZİRAAT (ÇOBAN) MEKTEBİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha önce gündeme getirdiği Keçiören'de Milli Mücadele yıllarında, Atatürk'ün de kaldığı tescilli tarihi yapılardan olan, şu an çürümeye bırakılan Ziraat (Çoban) Mektebi için yetkilileri bir kez daha göreve çağırdı.

14.03.2019 17:29 tarihinde yayınlandı 284 defa okundu 0 defa yorumlandı
ATATÜRK'ÜN ZİRAAT (ÇOBAN) MEKTEBİ
           Çoban Mektebi, 1895-1897 yılları arasında 2'nci Abdülhamit döneminde okul binası olarak inşa edildi. Atatürk, 27 Aralık 1919'da Heyeti-i Temsiliye üyeleri ile Ankara'ya geldiğinde bu binaya yerleşerek, mücadeleyi başlatmıştı.
               Kültür Bakanlığı'na ve kamuoyuna çağrıda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ''Çoban mektebi hepimizin gündeminde olması gereken ve gelecek kuşaklara aktarılması gereken tanık bir mekan. Milli Mücadelenin başlatıldığı, aralarında Halide Edip Adıvar'ın da olduğu bu mücadeleyi yürüten kişilerin yerleştiği bir yer. Binanın üst katında bir bir telgraf ünitesi kurulduğunu ve Milli Mücadele'nin  Anadolu'ya sürekli bağlantı kurularak yayıldığını biliyoruz. Bu bina şu an boş, atıl ve bakımsız bir durumda'' dedi. 
             2018 yılında binada yangın çıktığını hatırlatan Candan, ''Binanın pencere camlarının kırıldığını, çatının sökülmeye başladığı, tesisatların kırıldığını, etrafta hiç bir güvenlik önlemi alınmadığını'' dile getirdi.Mimarlar Odası Ankara Şubesi,2009 yılında Kültür Bakanlığı tarafından tarihi eser olarak tescillenen bina için, yetkililer göreve çağırdı.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları