https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ATATÜRK'ÜN ANKARA'YA GELİŞİNİN 100. YILINDA ''ANADOLU HÜKÛMETİ ANKARA'SI" SERGİSİ

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 100. yılına özel olarak ''Anadolu Hükümeti Ankara'sı'' sergisi Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi'inde Ankaralılarla buluştu.

03.01.2020 16:13 tarihinde yayınlandı 237 defa okundu 0 defa yorumlandı
ATATÜRK'ÜN ANKARA'YA GELİŞİNİN 100. YILINDA ''ANADOLU HÜKÛMETİ ANKARA'SI" SERGİSİ
 Küratörlüğünü Dr Koray Özalp'in yaptığı sergi, 25 Aralık 2019 - 2 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
          Ankara Çankaya Belediyesi'nin organize ettiği sergide, Ankara'nın ilk dönemine ilişkin bilinmeyen ve nadir fotoğraflar sergilendi. Dr. Koray Özalp'in özel arşivinden sunulan sergi de ayrıca Çankaya Belediyesi'nin bastırmış olduğu Koray Özalp imzalı ''Anadolu Hükumeti Ankara'sı'' kitabı ziyaretçilere sunuldu.
          Açılışa katılan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ''Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 100. yılına özel ''Atatürk ve Ankara'' temalı bir portföy hazırladık. Koleksiyoncu ve araştırmacı Dr. Koray Özalp arşivinden temin edilen fotoğraf ve belgeler ilk kez, belediyemizin Yüzüncü Yıl portföyünde kullanıldı. Böyle bir sergiye ev sahipliği yapmak, sizlerle buluşturmak bizim için onurdur. Bu bizim görevimizdir. Çünkü biz Çankaya'yız'' dedi.
           Serginin küratörü Koray Özap'in esas mesleği diş hekimliği. Özalp, ''25 yıllık mesleğim olan diş hekimliğinden kazandığım bütün parayı koleksiyon parçalarına yatırdım. Ankara'yla ilgili fotoğraf, kartpostal, mektup zarfı, mektup ne varsa topladım.Şimdi bunların içinden yayınlar yapıyorum, sergiler açıyorum'' diye konuştu.
           Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin yılında Milli Mücadele ruhunu yansıtan fotoğraf ve belgeleri buluşturan sergi için Çankaya Belediyesi ve Dr. Koray Özalp'e teşekkür ederiz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları