https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ATATÜRK'Ü SON GÖREN 10 KİŞİDEN BİRİ YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN

Ankara'da Kalıpçızade Konağı'nda Atatürk Ressamı Nevzat Can'ın 2019 yılında açtığı resim sergisine katılan eski Anayasa Mahkemesi Başkanı, hukukçu, yazar ve şair Yekta Güngör Özden'den Atatürkle ilgili anısını dinleyince çok ilginç geldi.

10.07.2020 23:55 tarihinde yayınlandı 137 defa okundu 0 defa yorumlandı
ATATÜRK'Ü SON GÖREN 10 KİŞİDEN BİRİ YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN
 Bakın Yekta Güngör Özden  neler anlattı;
    ''Atatürk'ün naaşının 4 Kasım 1953 yılında Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e nakledildiği gün orada bulunan 10 kişiden biriydim. Ben Türkiye Milli Talebe Federasyonu Yayın Komisyonu Başkanı olmam nedeniyle Atatürk'ün naaşının nakli ve defni sırasında görev aldım. O dönem Ankara Hukuk Fakültesinde öğrenciydim. Bana verilen görev gereği ilk olarak Etnografya Müzesi'nde saygı nöbetinde bulunacak 100 kız 100 erkek öğrenci belirledim. Etnografya Müzesi'nden önde top arabası, ardından biz yürüyüşe başladık. O sırada hıçkırık ve ayak seslerinden başka hiçbir ses duyulmuyordu.. Pencerelerde, yollarda halk toplanmış, saygı ve gözyaşı vardı. Ankara Palas yönünden Anıtkabir'e geldik.Tabut önce Anıtkabirin önündeki bölüme yerleştirildi.Aslanlı yolun başında naaş askerlerin omuzlarında mozole binası önündeki katafalka konuldu. Buradan tabut mozoleye çıkarıldı.Cumhurbaşkanı Celal Bayar konuşmasında, 'Seni sevmek milli ibadettir' diyerek çok güzel bir konuşma yaptı.Mozoleden alınan tabut çelik bir vinç yardımıyla mezar bölümüne indirildi Türkiye'nin dört bir yanından,Selanik ve Kıbrıs'tan getirilen topraklar serpildi. Mezar bölümünde Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Meclis Başkanı Refik Koraltan, Başbakan Adnan Menderes, Genelkurmay Başkanı Nuri Yamut, Atatürk'ün kardeşi Makbule Atadan ve ben vardım. Bazı askerlerle birlikte 10 kişiydik.Atatürk defnedilirken, yeni uyumuş, bir gün önce traş olmuş gibiydi. Defin sırasında Makbule Hanım hıçkırıklarla ağlıyordu. Ben de kaldığım yurt binasına dönünce uzun uzun ağladım. Anladım ki hiç ölmeyecek sandığım Atatürk ölmüştü. O, 10 kişiden hayatta kalan bir benim''
       Henüz öğrenciyken, Atatürk'ün naaşının taşınması sırasında gençlik nöbetini yöneten, Atatürk'ün gömülüşünde hazır bulunan 10 kişiden biri olan, tarihe tanıklık eden  Yekta Güngör Özden, Atatürk'e, onun ilke ve devrimlerine gönülden bağlı olduğunu her fırsatta dile getiriyor.
     Kendisine sağlıklı bir yaşam dileriz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları