https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ATATÜRK ‘TEN BİR ANI

"ATATÜRK YURT GEZİLERİ SIRASINDA PLAN DIŞI BİR ŞEKİLDE KONYA CİVARINDA TRENİ DURDURUR.

09.11.2019 13:21 tarihinde yayınlandı 173 defa okundu 0 defa yorumlandı
ATATÜRK ‘TEN BİR ANI
YAVERLERİ VE DİPLOMAT ÇEVRESİNE RAYLARIN KARŞISINDA DURAN KÜÇÜK BİR KÖYÜ GÖSTERİP : SİZ BENİ BURADA BEKLEYİNİZ, VE SAKIN PEŞİMDEN GELMEYİNİZ, YANIMDA YUNUS BEY OLDUĞU HALDE GİDİP GELECEĞİM KÖYÜ GÖRMEM LAZIM DER !. TÜM İTİRAZLARA RAĞMEN YANINDA YUNUS NADİ BEY İLE KÖYE DOĞRU GİDER.
KÖY YEDİ HANELİK BİR CAMİSİ OLAN OLDUKÇA FAKİR BİR KÖYDÜR. ATATÜRK VE YUNUS BEY SAĞA SOLA BAKARLAR KÖYDE KİMSE YOKTUR SADECE GENÇ BİR KIZIN SIRTINA ALIP TAŞIYA TAŞIYA GETİRDİĞİ, ZAYIF CILIZ YAŞLI BİR ADAM ONLARI KARŞILAR.
YAŞLI KÖYLÜYE SELAM VEREN ATATÜRK : BİZ UZUN YOLDAN GELEN TANRI MİSAFİRLERİYİZ EFENDİ DEDİĞİNDE, YAŞLI KÖYLÜ: HOŞGELMİŞİNİZ AĞALAR BAŞIMIZ ÜSTÜNE AÇSANIZ SOFRA KURAYIM DEĞİLSENİZ BİR AYRANIMIZI İKRAM EDELİM DER.
ATATÜRK, YUNUS NADİ BEYLE TEŞEKKÜR EDEREK AÇ OLMADIKLARINI AMA AYRAN İÇEBİLECEKLERİNİ İLETİR. YAŞLI KÖYLÜ GENÇ KIZA İŞARET EDEREK AYRAN İKRAM EDER.
ATATÜRK AYRANI İÇTİKTEN HEMEN SONRA NEDEN KÖYÜN BOŞ OLDUĞUNU SORAR ; YAŞLI KÖYLÜ KAŞLARINI ÇATARAK : BİLMEZ MİSİNİZ AĞALAR GAZİ PAŞA GELİYOR KASABAYA, AHALİ ONU KARŞILAMAYA GİTTİ.
ATATÜRK GAYET CİDDİ ŞEKİLDE : PEKİ SEN NİYE GİTMEDİN BU KIZCAĞIZI ALIP BAK PAŞA GELİYORMUŞ.
YAŞLI KÖYLÜ : BENİ GÖTÜRMEDİLER, ÇOK GÖRMEK İSTEDİM ONU, YALVARDIM YAKARDIM ONCA YOLU ÇEKEMEZSİN DEDİLER, BİR AYAĞIMI BALKAN HARBİNDE BİR AYAĞIMI DA ÇANAKKALEDE YARALADIM. BU KIZCAĞIZ TORUNUMDUR, ANNESİ BABASI HASTALIKTAN ÖLMÜŞTÜR. BANA BAKAR BENİM ELİM KOLUM AYAKLARIMDIR DER.
ATATÜRK'ÜN GÖZLERİNE HÜZÜN ÇÖKEREK SORAR : PEKİ OLA Kİ GAZİ PAŞAYI GÖRSEYDİN ONA NE DERDİN ?
YAŞLI KÖYLÜ GENÇ KIZIN ELİNİ TUTARAK : NE DERDİM BİLİYON MU AĞA, HİÇ BİR ŞEY DEMEZDİM, O BİZE ŞU TORUNUM GİBİLERE İNGİLİZİN FRANSIZIN YUNANIN BELASINDAN KURTARIP AÇ DA OLSA NAMUSUYLA YAŞAYACAĞI BİR VATAN VERMİŞ BİZİ GAVURUN ZULMÜNDEN KURTARMIŞ, BAK AĞA ŞU CAMİDEN GÖNÜL RAHATLIĞI İÇİNDE EZAN DİNLEMEMİZE SEBEP OLMUŞ..
BEN GAZİ PAŞAYA NE DERİM.. HA AYAKLARIM TUTMAZ AMMA YİNE ÇAĞIRSIN AHA BU TORUNUMU ALIR ONUN EMRİNDE SAVAŞA KOŞA KOŞA GELİRİM.
BUNU DİNLEYEN ATATÜRK HÜZÜNLÜ GÖZLERİ İLE ELİNİ YAŞLI KÖYLÜNÜN OMZUNA KOYUP: BENİM MİLLETİM BAŞKADIR BENİM MİLLETİM BAMBAŞKADIR,BU MİLLETİN BİR FERDİ OLMAK BAMBAŞKADIR... DER.
 
O SIRADA YUNUS NADİ BEY GÖZYAŞLARINI MENDİLİ İLE SİLMEKTEDİR...."
 
Büyük harflerle yazma nedenim , bu ülkenin nasıl var olduğuna dikkat çekmektir... Nur içinde yat atam...

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları