https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ATALARIMIZDA HASTALIK VE TECRİT

Eski Türk toplumlarında bir takım davranışların ya da olayların ölümü önceden haber verdiğine ait inanışlar ve belirtilerle ölüme önlem aldıkları görülmektedir.

25.03.2020 11:33 tarihinde yayınlandı 456 defa okundu 0 defa yorumlandı
ATALARIMIZDA HASTALIK VE TECRİT
Mutlak öleceği bilgisi ile yaşama arzusu arasında kalan insan, ölümün gerçekleşeceği zamanı tespit etmek, hatta onu ötelemek amacıyla çeşitli tutum ve davranışlar geliştirmişlerdir.
Eski Türklerde hayat bulan bu inançlar ölümün “ön belirti” leri olarak kabul edilmektedir. Bu ön belirtiler aynı zamanda ölümün yanında toplumun ya da ailenin başına gelebilecek olası felaketleri de haber vermesi bakımından önemlidir. Eski Türklerdeki ön belirtilerin en önemlisi hastalıktır. Hastalık ölüm getirici olarak görülerek hasta kişinin ayrı bir çadıra konulmasına kadar varan tecridi uygulamalara girişilmiştir.
Hastalığın, kötü ruhların insana tasallut etmesiyle gerçekleştiğinin düşünülmesi, aynı kötü ruhların, diğer insanlara da musallat olmasının engellenmesi yaygın bir inanıştır.
Hatta bazı toplumlarda hastalık bulaşan kişi çevresinden uzak bir yerlerde ölüme terk edilmiştir. Ancak bu tecrit de kölelerin hastaya bakmakla görevlendirildiği de aktarılmaktadır. İbn Fadlan Oğuzlarda biri hasta olduğunda köle ya da cariyelerin hastayla ilgilendiğini söylemektedir. Ayrıca hasta çadırını haneden ayırarak uzak bir yere kurarlar, sağlıklı kişilerin hastanın yanına yaklaşmasına izin vermezlerdi. Hasta kişilerin toplum dışında tutulmalarında temel amaç, gelecek diğer ölümlerin önüne geçilmesidir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları