https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ATA SANAT VE SANATÇI ALİ DÜZGÜN

Ankara Kalesi Ata Sanat Galerisi, ''2020 YENİ UMUT'' Resim-Heykel-Karikatür Sergisi 21 Aralık 2019 tarihinde açıldı. 24 sanatçıyla açılışı yapılan sergiye ilgi yoğun oldu.

23.12.2019 09:45 tarihinde yayınlandı 393 defa okundu 0 defa yorumlandı
ATA SANAT VE SANATÇI ALİ DÜZGÜN
        Sergiye katılan, Ressam Ali Düzgün'ün eserleri büyük ilgi gördü. Sevilen sanatçı soyadını hakkıyla taşıyan ressamlarımızdan.
       Düzgün, 1954 yılında Elazığ'da doğdu. Tunceli Öğretmen Okulundan sonra, Ankara Gazi Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Bölümü'nü bitirdi. Ankara'da orta dereceli okullarda ve lisede resim öğretmenliği yaptıktan sonra, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümün'de lisans eğitimini tamamladı.Aynı yıl bölümüne öğretim görevlisi olarak atandı. 1989'da Sanatta Yeterlilik derecesi alarak 1990 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde  master eğitimini tamamladı.
         Düzgün, 1994-2002  yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 1995-1998 yılları arasında ise Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini üstlendi. 2008-2017 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Eğitimi Bilim Dalı'nda öğretim üyeliği yaparak emekliye ayrıldı. 
          Sanatın insanlık için büyük ihtiyaç olduğunu belirten Düzgün, ''Bundan dolayı sürekli sanat diyorum. İnsanımı ve insanları çok seviyorum. Resimlerimde figüratif kompozisyonlar yapmamın sebebi budur'' dedi. Sosyolojik olarak kent ve kırsal kadınlarını kompoze eden ressamımız resimlerine, (Kentsel Dönüşüm) adını verip, kadın konusu denildiğinde (Ali Düzgün) adının akla gelmesi için aynı konuyu işlediğini vurguladı. 
           Binden fazla karma sergiye, onlarca uluslararası çalıştaya katılan sanatçımız, Kültür Bakanlığı başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunuyor. Kişisel sergileri dışında bir çok ödül ve mansiyonları da bulunuyor. 
          Sanat adına ülkemizde ve Yurt dışında bu kadar emeği geçen sevgili Ali Düzgün'ü kutlar, bize hep güzel eserler sunmasını dileriz. En kısa zamanda kişisel sergisini bekliyoruz.
 
HABER: SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları