https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ASIRLIK ANKARA KALESİ IŞIK SAÇACAK

Asırlık Ankara Kalesi Başkent'e ışık saçacak. Sosyal medya üzerinden Ankara Kalesi'nin ışıklandırılması ve çevre düzeni için Başkenllerin fikrini alan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, en çok ışıklandırma isteğinin gelmesi üzerine, Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı'na proje hazırlattı.

22.01.2020 15:53 tarihinde yayınlandı 242 defa okundu 0 defa yorumlandı
ASIRLIK ANKARA KALESİ IŞIK SAÇACAK
     Hazırlanan proje ile tarihi surların dokusuna uygun olarak aydınlatma çalışması yapılacak. Özel olarak hazırlanan aydınlatma çalışmalarıyla ışıl ışıl hale getirilecek olan Ankara Kalesi'nin surları Başken'tin adeta tacı gibi görünecek.
           Ankara'nın özel günlerinin yanı sıra, Büyükelçiliği olan ülkelerin özel ve önemli günlerinde de  Ankara Kalesi'nin dış duvarlarına ülkelerin bayrakları ve özel simgeleri yansıtılacak.
           Bu konuyla ilgili olarak Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, ''Ankara Kalesi'nin güvenliği ve aydınlatma konusunu önemsiyoruz. Kale'nin aydınlatılmasını sadece etrafın güvenliği olarak düşünmedik. Bunu bir fırsata dönüştürerek Kale'nin Ankara'daki görünürlüğünü artıracak şekilde, kimlikte kazandıracak anlayışla bir proje hazırladık. Bu proje, kaleye sanatsal ve estetik kimlik kazandıracak. Ankara Kalesini cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz'' diye konuştu.
            Ankara Kalesi'nde yerli ve yabancı turistlerin rahat ve güvenli bir şekilde gezmelerini sağlamak amacıyla güvenlik önlemleride artırılacak. Büyükşehir Belediyesi, Zindan Kale Burçlarının duvarlarına korkuluk imalatı yapacak. Böylece can güvenliği tehdidi ortadan kaldırılacak.
           Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Ankara Kalesi'nde yapılacak yenilikler hızlandırıldı.Haftanın 7 günü ziyaretçi akınına uğrayan kalemizde,alış veriş imkanı,çeşitli yerlerde yemek yeme seçeneği mevcut. Aynı zamanda bir çok sanat galerisinde açılan sergileri gezme olasılığı da bulunuyor.
 
HABER.SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları