https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ARILAR YOKSA YAŞAM DA YOK

Arıların yeryüzündeki varlığının gıda ve ekonomi üzerindeki etkisi ve vazgeçilmezliğinden hareketle, 2017'de Birleşmiş Milletler 20 Mayıs'ı Dünya Arı Günü (World Bee Day) olarak kabul etti.

21.05.2020 17:28 tarihinde yayınlandı 165 defa okundu 0 defa yorumlandı
ARILAR YOKSA YAŞAM DA YOK
        Dünya Arı Günü bu yıl üçüncü kez kutlandı. Araştırmalara göre, beslenmenin yüzde 90'ından fazlasını oluşturan 100 bitki türünden dörtte üçü arıların tozlaşması sayesinde elde ediliyor. Bir arı günde ortalama 2000 çiçeği ziyaret ediyor ve bitkilerin böylece tozlaşması sağlanıyor.
          Covit 19 salgınına rağmen üretimi durdurmayan çiftçiler ile birlikte arılar da durmaksızın çalışıyor.
          Buğday Ekoloji Yaşamı Destekleme Derneği'nin yaptığı açıklama da, ''Konvansiyonel tarımda, park/bahçelerde kullanılan sentetik kimyasallar, böcek ilaçları arılara zarar veriyor. İnsan baskısı ve küresel iklim değişikliği ile doğal yaşam alanları yok oluyor. Yanlış arıcılık uygulamaları, hatalı ve fazla müdahale de arıları zayıflatıp,hastalıklara yol açıyor. Onlar olmazsa insanın temel besinlerinin büyük bir kısmını oluşturan bitki türleri, bu bitkilerle beslenen  ya da yaşamları için bu bitkilere ihtiyaç duyan hayvanlar da yok olacaktır'' diyerek açıklama yaptı.
          Arıların özelliğini bilmeyerek genelde korkarız ve çocuklarımızı da korkuturuz. Bu konunun önemini vurgulayarak farkındalık yaratmalıyız. Arıları çocuklarımıza anlatalım.
         Dünya Arılar Günü kutlu olsun...
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
FOTOĞRAF:MUSTAFA TAŞKIN

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları