https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANTALYA’DA SOYUT İNSAN FORMLU MEZAR TAŞLARI

Albert Mockel, 1927 yılında sembol konusunda verdiği bir konferansta;

15.01.2020 12:14 tarihinde yayınlandı 446 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANTALYA’DA SOYUT İNSAN FORMLU MEZAR TAŞLARI
“Bir imge ya da imgeler dizisi, bir sözcükler bağlaşımı, bir müzik tınısı, bize bir düşünceyi sezinletirse, bu düşünceyi sanki kendi içimizden doğuyormuşçasına bulgulamamıza olanak sağlarsa, yazma sanatında bir sembol söz konusu olabilir” diyerek sembole ulaşma sürecini yetkin bir biçimde dile getirmektedir...
Eski Türklerde, günümüze kadar gelen süreçte bir anlatım aracı olarak kullanılan simgesel motifler, figürler ve damgalar Atalarımızın “karşı ile” bir bağ kurmak adına ortaya koyduğu bir yoldur.
 
Bu haftaki konumuzda Atalarımızın soyut insan formunda mezar taşları yapma geleneğinden bahsedeceğiz. Atalarımız bu tarz mezar taşları yapma gereğini neden duymuşlardır diye sorulduğunda,  Anadolu’da, bu tarz mezar taşlarını geç dönemde de yapma istekleri bence, coğrafya ve dönem değişse bile, atalar kültünden uzaklaşmama arzularıyla açıklanabilir.
Balballarla başlayan heykel formlu mezar taşı yapma geleneği, Orta ve İç Asya’da yaygınlaşıp kök salan bir eski Türk mezar taşı kültürü olarak, Türklerle birlikte Anadolu’ya ve dolayısı ile Antalya ve çevresine de gelmiştir. Fotoğrafta görünen mezar taşları stilize insan heykellerini andırmaktadır. Özellikle Göktürklerdeki heykel formlu ve ölen kişinin hayattaki vasıflarını içeren motiflerle süslü mezar taşları, Anadolu’daki soyut insan heykeli formlu mezar taşlarına kaynak olmuştur. Bu kültür Antalya Toroslarda da görülmektedir.
 
 
 
 
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları