https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 96 YILI MUHTEŞEM KUTLANDI

İstiklal mücadelesinin karargahı, milli mücadele yıllarında da ülkenin kaderini değiştiren kararlara ev sahipliği yapan Ankara'nın, başkent oluşunun 96. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

16.10.2019 12:01 tarihinde yayınlandı 302 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 96 YILI MUHTEŞEM KUTLANDI
  13 Ekim günü sabah saat 07.15'te  Zivertepe'den 21 pare top atışıyla başlayan kutlamalar, Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığındaki il protokolüyle vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan heyetin Anıtkabir'i ziyaretiyle devam etti. Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan ve heyeti, seymenler, bacıerenler ve Türk Dünyası ülkelerinden gelen halk sanatçılarıyla birlikte törene geniş katılım sağlandı.
        Tören Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Kulübü Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, Ankara Milletvekili Levent Gök, Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Turan ile seymenler ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla İkinci Meclis'e geçildi.
         Meclis ardından seymen korteji, halkın da katılımıyla Anafartalar Caddesi, Hisarpark, Samanpazarı güzergahını izleyerek Ankara Kalesi'ne çıktı. Kalede halkın katılımıyla tören gerçekleştirilirken, Ankara Kulübü Genel Başkanı Özaslan, ''Bu sene halkımızla birlikte bu töreni yapıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ankara tarihinde üç önemli olay yer alıyor. Atatürk'ün Ankara'ya gelişi, Ankara'nın Başkent oluşu ve Atatürk'e hemşehrilik beratının verilmesidir'' dedi. Kale sakinleri ve törene katılanlar da, '' Bu sene törenin halka açık olmasında emeği olan herkese teşekkür ediyoruz'' diye ilettiler. Özaslan, ''Şimdiden seneye bu tarihte yine hep birlikte burada olacağımızın sözünü verelim, giderek daha büyük bir coşkuyla tüm Ankaralılar ve Ankara Sevdalıları olarak Ankara'mızın Başkent oluşunu kutlayacağız'' diye konuştu.
         Daha sonraki kutlama ise, Yenimahalle Belediyesi ve Ankara Kulübü Derneği işbirliği ile düzenlenen, ''Türk Dünyasının Başkenti Ankara'' konseriyle devam etti. Gala Gecesi, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi önünde Ankara Kulübü'nün yaşattığı bir gelenek olan sinsin oyunu ile başladı. Programa ev sahipliği yapan Fethi Yaşar ve Metin Özaslan ile birlikte Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu, STK yöneticileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda başkentli katıldı.
        Özaslan konuşmasında, ''Son günlerde kulağımız şehit haberlerinde. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.Allah ordumuzu muzaffer, Mehmetciğimizi muvaffak etsin.Bu gece bir eylence programı değil. Ankara'mızın başkentlikle taçlandırılışını kutluyoruz. Bu bir anma gecesidir. Gala gecemize katkı ve katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz'' dedi.
        Ankara Kulübü Seymenlerinin gösterisiyle başlayan konserde; Türk dünyasından gelen sanatçılar, hem kendi dillerinde, hem de Türkçe şarkılar söyledi. Rengarenk yöresel kıyafetleri ile dans da eden konuk sanatçılar başkentlilere görsel şölen yaşattı.
       Yaşar ve Özaslan tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda spordan sanata, yayıncılıktan girişimciliğe 10 farklı kategoride Ankara'ya değer katanlara teşekkür plaketleri verildi.
 
:HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları