https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

Ankara Kulübü’nün 27 Aralık Hazırlığı Sürüyor

13.12.2019 09:54 tarihinde yayınlandı 197 defa okundu 0 defa yorumlandı
Ankara Kulübü’nün 27 Aralık Hazırlığı Sürüyor
Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ve yönetim kurulu üyeleri, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yıldönümü etkinliklerine hazırlanan Ankara Kulübü Keçiören, Çankaya, Yenimahalle ve Mamak şubelerinin yaptığı ortak seymen çalışmasını ziyaret etti.
 
Gündemimiz 27 Aralık
 
“Özaslan, “En önemli gündemimiz kızılca gün. Tüm odağımız 27 Aralık’ın 100. Yıldönümünü 100 yıl önce olduğu gibi aynı coşkuyla yaşamak ve yaşatmak. Ankaramız ve ülkemiz açısından 27 Aralık 1919 tarihi son derece önemlidir.”
 
27 Aralık Derneğiyiz
 
“27 Aralık 1919 Ankara Kulübü’nün varoluş nedenidir. Ankara Kulübü, 27 Aralık ruhunu yaşatma derneğidir. Bu yıl da 27 Aralığın 100. Yıldönümü. Dolayısıyla çok önemli birgün. Bu süreçte birçok etkinliğimiz var ama tüm odak 27 Aralık 2019 gününde. Binlerce Seymen ve Bacıerenle Ankara meydanlarında olacağız. Aramıza bir seymen bir bacıeren daha katılabilirse bize güç verir.”
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin Fiilen Kuruluş Yıldönümü
 
“Kızılca gün, bir milli felaket döneminin artık sonuna gelindiğini müjdeler. O gün seymen düzülme töreni olur. Aydınlığın, şafağın, bağımsızlığın ve kurtuluşun görüldüğü gün düzenlenen bir tören. Seymen düzülme törenler toplamıdır. Ancak devlet kuruluşunda yapılır. İlk işareti sinsindir. Ertesi gün sancak dikilir ve Ankara'da da böyle olmuştur. 27 Aralık sabahı koçlar kurban edilecek sancak dikilmiş, davullar meydana çıkmıştır. Son tören olan seymen alayı ile sonlanmıştır. “
 
Türkiye’nin ve Mazlum Dünyanın Kalbi Ankara
 
“27 Aralık günü fiili olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş günüdür ve Ankara’da başkent olmuş tüm mazlum dünyanın da kalbi olmuştur. Bu önemli günün ana taşıyıcısı da Ankara Kulübüdür ve Ankara Kulübü’nün seymen ve bacıerenleridir. Sizlerden istirhamımız bu coşkuyu çevremizi yayalım. Köyümüzdeki sandıklardan bindallılar, üç etekler, cepkenler çıkartılsın ve tıpkı bir bayram havasında o günü karşılayalım.”
 
Yıllar Sonra Genel Kurmay’dan Ulus’a
 
“Uzun yıllar sonra 27 Aralık günü saat 15.00’te Genel Kurmay Kavşağı’ndan başlayıp Ulus-Atatürk Anıtı’nda sonlanacak seymen kortejine tüm Ankara halkını bekliyoruz. 27 Aralık Akşamında ise saat 19.00’da Atatürk Spor Salonu’nda Seymenlerimizin Kızılca Gün tiyatral gösterisi sahnelenecek. Bu günlere tüm Ankaralılar, Ankara sevdalıları olarak sahip çıkacağız. Yüzyıl önce olduğu gibi Ankara sokaklarını inletip, bu vesileyle bu ülkenin köklerinin sağlam olduğunu kolay kolay bölünemeyeceğini de tüm dünyaya gösterelim.”dedi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları