https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA KALESİ'NİN ''RESSAM BABASI'' KEMAL ÇELİK

Ankara Kalesi'nde Pirinç Han'daki atölyesinde yıllardır resim çalışmaları yapan ressamımız, Kemal Çelik 25 senedir aynı iş yerinde. Adı ise, ''Kalenin ressam babası''.

15.01.2020 15:12 tarihinde yayınlandı 329 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANKARA KALESİ'NİN ''RESSAM BABASI'' KEMAL ÇELİK
    Çelik, 1940 yılında Artvin'in Şavşat ilçesi Akdamla köyünde dünyaya geldi. Esas mesleği arkeolog olan Çelik, sulu boya üstadı. O, Şavşat ortaokulunda okurken, resme olan kabiliyeti keşfedilerek öğretmenlerinden destek gördü. Daha sonra 1956-1959 yılları arasında resim öğretmeni, Sırrı Divril'den resim dersleri aldı.
          Çelik, Eşref Üren, Cemal Bingöl, Şefik Bursalı ve Saim Kanra gibi üstatlardan büyük destek alarak, 1967 yılında Ankara'da ilk sergisini  açtı. Daha sonra kurmuş oldukları Resim ve Heykel Derneği'nde aktif görevler aldı. Bu dernek, gençlerin eline silah yerine kalem ve fırça veren ilk dernek oldu. 
          1959 yılında Şavşat'tan Ankara'ya gelen sanatçımız, ''Benim Ankara'm Altındağ ve kaledir. Buralara nereden bakarsanız tablo gibidir. Ulus'tan Kale, Aktaş'tan Kale, Hıdırlıktepe'den Kale çok sevdiğim görüntülerdir. Oraların yok oluşu beni çok üzüyor'' diyerek Ankara sevdasını anlattı.  
         Emekli olunca, Kale Pirinç Han'da atölyesini kurdu.Çelik, haftanın 7 günü Batıkent'ten gelerek resim yapıyor. Bir çok hastalığı, resim sevdasından yendiğini anlatıp, ''  Atölyemin kapısından girince bütün çirkinlikleri dışarıda bırakıyorum'' deye konuştu. 
          Ankara tarihini çok iyi bilen Çelik, Ankara Ressamlar Derneği, Ankara Sanat Kurumu, GESAM, Sulu Boya Ressamlar Grubu ve Ankara Kulübü Derneği üyesi olup, yurt içi ve yurt dışında 7 bin eseri bulunuyor. 
         ''Hiç bankada birikmiş param olmadı ama hiç bir alacaklı da kapımı çalmadı'' diyen sanatçımız Kemal Çelik'i kutlar, daha uzun yıllar Ankara resimlerini bizlerle buluşturmasını dileriz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları