https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA GÖLBAŞI'NDA YUMURTA OYMA SANATÇISI Gelen Kutusu x

1988 yılında geçirdiği kazadan sonra iki ayağını birden kaybeden Hamit Hayran'ın hayata tutunmasını sağlayan şey yumurta oyma sanatı oldu.

13.11.2019 16:06 tarihinde yayınlandı 501 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANKARA GÖLBAŞI'NDA YUMURTA OYMA SANATÇISI Gelen Kutusu x
          Hamit Hayran, yumurta oyma sanatını Türkiye'de ilk yapan kişi. Sanatkar, hem sanatıyla  hem de geçirdiği kazadan sonra hayata güçlü bir şekilde tutunma arzusuyla herkese ilham kaynağı oldu.
          Kazadan iki yıl sonra ayağa kalkıp ortopedik yürüme engelli olarak,yılmadan atölyesinde ağaç oymacılığı, resim, yağlı boya, ağaç yakma sanatıyla devam ederken yumurta kabuğu oyma sanatına başladı.1992 yılında Gölbaşı El Sanatları Öğretmenliğine başlayan Hayran bu işi uzun yıllar sürdürdü.Tek tek, ince ince  işlediği yumurtalara herkes hayran kalıyor.Baba mesleği olan ağaç oymacılığı, bugün yaptığı yumurta oyma sanatını geliştirmesinde de çok önemli yeri olduğunu söylüyor sanatçımız...Ahilik kültüründen geldiğini söyleyen Hayran, ''Yumurta kabuğu oymak sabır isteyen bir iştir. Avrupa yumurta kabuğu oyma sanatını hobi olarak yapıyor. Bizim kültürümüzde hobi yoktur, zanaat vardır'' dedi.
        Dünya Yumurta Oyma Sanatı Derneği üyeliği bulunan, Dünya Yumurta Oyma Sanatı  Ansiklopedisi'nde yer alan Hayran, ''Yıllar içinde farklı figürler denedim. Yumurta kabuklarından Hazreti Mevlana, Mustafa Kemal Atatürk'ün portrelerini ve Allah ve Hazreti Muhammed lafızlarını işliyorum'' diyor.
        Hayata, sanatla bağlanan Hamit Hayran'ı ve sanatını kutlarız.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları