https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA'DA TESPİH BORSASI

Halk arasında ''Tespihçiler Kahvesi'' olarak bilinen Şark Kafe, tespihçiler ve antikacıların salonu.

17.09.2019 09:49 tarihinde yayınlandı 290 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANKARA'DA TESPİH BORSASI
Tespih, Türkiye'de daha çok Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin gibi illerde yaygın olsa da Ankara'da da oldukça önemli bir yere sahip. İnce işçiliği ile neredeyse her kesimden insanın ilgi duyduğu tespih, birçok koleksiyonerin de raflarını dolduruyor. 
            Ankara'da tespihçilerin alıcısıyla buluştuğu yerlerden biri olan Ulus Tespihçiler Kahvesi, Türkiye'nin dört bir yanından tespih severleri yan yana getiriyor. Bu uğraşın tutkunları, sabah saatlerinden itibaren masalarda tespihlerini teşhir etmeye başlıyorlar. Her türlü malzemeden tespih yapılabildiği gibi, en çok kehribar tespih ilgi görüyor. Kehribar, oltu taşı, ametist, kuka, abanoz ve öd ağacı gibi maddelerden yapılan farklı renk, şekil ve değerde tespihle donatılan kahvede, onbeşbin dolara kadar ürün bulunuyor. 
            9 yıldır tespih sanatıyla ilgilenen Sabri Karakullukçu, Tespihçiler Kahvesi'nin genellikle hafta sonları kalabalık olduğuna dikkat çekerken, her ayın ilk pazarında ise Türkiye genelinden tüm tespihçilerin ve koleksiyonerlerin  kahvede yapılan ''Geleneksel Ay Pazarı''ında buluştuğunu kaydetti. Karakullukçu, ''Ankara ustaları çok iyi ustalardır'' diyerek alıcılara güven vermek için sattığı malın içinde ne olduğunu, nasıl üretildiğini bilmesi gerektiğini belirtti. 
          Osmanlı kehribarı tespihler gramına göre yirmiiki dolardan başlarken, damla tespihler ise otuz dolara kadar çıkıyor. Osmanlı Dönemi'nin  kehribarlarından yapılma objeler ve bu objelerden yapılan tespihler de bu pazarda bulunuyor.  Karakullukçu, ''Yurt dışından gelen taşlar da var. Dünyanın her tarafından tespihler gelir'' diye konuştu.
           Koleksiyonlarındaki eksik tespihleri tamamlamak ve yeni gelen tespihleri incelemek için sık sık bu kahveye gelen tespih severler, ''Biz burada huzur buluyoruz. Almasak bile gelip geziyoruz. Burası Ankara'nın en büyük ve zengin tespih çarşısı, en büyük koleksiyonerler buraya gelir. Kehribar tespihler parmak izi gibidir. Hiç biri birbirine benzemez. Bizlerde de bir tutku bu'' diye konuştular.
         Tespih meraklıları, Ankara Denizciler Caddesi Yenice Sokak köşesindeki bu kahveyi ziyaret edebilirler. Tespihler, alıcılar ve satıcılar rengarenk... Gösterdikleri ilgi için tüm tespihçilere teşekkür ederiz.
          
 
HABER;SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları