https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA'DA BULUNAN MUSTAFA NECATİ KÜLTÜR EVİ İSMİ ARTIK İZMİR'DE YAŞAYACAK

Ankara'da bulunan, Cumhuriyet tarihinin ilk Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati Uğural'ın ismini taşıyan Mustafa Necati Kültür Evi'nin adı geçtiğimiz günlerde Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi Kütüphanesi olarak değiştirilmişti.

30.06.2020 22:58 tarihinde yayınlandı 147 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANKARA'DA BULUNAN MUSTAFA NECATİ KÜLTÜR EVİ İSMİ ARTIK İZMİR'DE YAŞAYACAK
  Mustafa Necati adı artık İzmir'de yaşayacak.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yeşilyurt semtinde yapılmakta olan kültür Merkezi'ne Mustafa Necati adı verileyeceğini söyledi.
      Başkan Soyer, ''İzmir'de dünyaya gelen, Milli Mücadele döneminde büyük hizmetler veren Mustafa Necati adı bir kültür merkezine çok yakışacak. Mustafa Kemal Atatürk'le birlikte çağdaş Türkiye'nin temellerini atan, çok erken yaşta hayata veda etmesine rağmen ardında büyük eserler bırakan Mustafa Necati'nin isminin Yeşilyurt'ta kurduğumuz kültür Merkezinde yaşatılmasını istiyoruz. İzmirliler olarak Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak ve onları yaşatmak en önemli görevlerimizden biri'' diye konuştu.
       Mustafa Necati ismini taşıyacak olan kültür merkezi, 153 araç kapasiteli kapalı otoparka sahip olacak. Merkezde 306 kişi kapasiteli çok amaçlı salon, fuaye ve sergi alanı, seminer salonu, atölyeler, idari birimler, açık alan düzenlemeleri, park, meydan, çocuk oyun alanı ve açık sinema alanı bulunacak. Proje kapsamında oluşturulacak tesisle birlikte yeşil doku ve ağaçlar korunacak. Çatısına 75 kw gücünde fotovoltaik panel kurulacak ve paneller sayesinde kompleksin aydınlatma ihtiyacı buradan karşılanacak.
         Kurtuluş Savaşı kahramanı Mustafa Necati'nin hatırasının İzmir'de yaşatılacağı için Başkan Tunç Soyer'e teşekkür ederiz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları