https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA'DA BİR TARİH DAHA YOK OLDU

Ankara'da tarihi Yahudi Mahallesi, Başkentin en önemli kültür miraslarından. 29 Mart 2020 tarihinde gece 00.02 de çıkan yangında tarihi bir yapı daha yok oldu.

02.04.2020 13:49 tarihinde yayınlandı 186 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANKARA'DA BİR TARİH DAHA YOK OLDU
      Kargı sokakta bulunan ve boş olan 3 katlı yapı itfaiyenin müdahalesine rağmen kullanılmaz hale geldi. Her gün ya bir yıkım ya bir yangın olan mahalle artık kurtarılmayı bekliyor. Yetkililerden çıt yok. Burada yaşayan aileler var, çocuklar ve bir okul var. 
         Başkent Ankara'da eski adıyla Yahudi Mahallesi şimdiki adıyla İstiklal Mahallesi olan yerde 200 civarında tarihi yapı, ev ve konak bulunuyor. 50'si tescilli olan tarihi yapılar bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden harabeye dönmüş durumda. Yıkılmaya yüz tutmuş binalar çevrede tehlike oluşturuyor.
          Kentsel Sit Alanı sınırları içinde bulunan mahallede yapıların dışında  tarihi cami, sinagog ve bir de hamam bulunuyor. 
          Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumlu 2019 yılında Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ile mahalleyi ziyaret ederek, metruk binaların yıkımı ve yenilenmesi suretiyle vatandaşların hem can hem mal güvenliğini koruyacak önemli bir proje gerçekleştireceklerini açıklamıştı. O günden beri bir çok yapı yıkıldı ve nihayet terk edilmiş, içinde tinercilerin yaşadığı bir yer olan tarihi yapı kül oldu. 
         Lütfen hem tarihimizi hem de mahalle halkını korumak adına bir şeyler yapılsın. İlgililerden bunu bekliyoruz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları