https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA'DA BİR TARİH; SARAÇOĞLU MAHALLESİ

Cumhuriyetin ilk toplu konut projesi olan Ankara Saraçoğlu Mahallesi'nde sondaj ve inşa çalışmaları başladı.

30.09.2020 13:54 tarihinde yayınlandı 93 defa okundu 1 defa yorumlandı
ANKARA'DA BİR TARİH; SARAÇOĞLU MAHALLESİ
   Kent savunucularının projeye onay veren imar planına açmış oldukları dava sürerken başlatılan inşaat çalışmalarına Mimarlar Odası Ankara Şubesi tepki gösterdi.
      Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Saraçoğlu Mahallesi için hiçbir zaman mücadeleyi bırakmayacaklarını, bilim ve teknikten aldıkları güçle Saraçoğlu'nu korumak için girişimlerde bulunacaklarını kaydetti
      Saraçoğlu Mahallesi'nin önemi nedir?
      Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilk toplu konutu olan, günümüzde adı  Namık Kemal Mahallesi olarak  anılan mahalle, 1944 yılında Ankara'da özellikle üst düzey memur ailelerin konut sorununu çözmek için kuruldu. Projesini Mimar Paul Bonatz'ın çizdiği mahalle'nin temeli, dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu tarafından atılmış. 1944 yılında inşa edilmeye başlamış, 1946 yılında tamamlanmış. Yerleşmede,konut blogların yanı sıra çocuk bahçesi, ilk ve ortaokul, kütüphane olarak tasarlanmış. İkinci Ulusal Mimarlık Akımı özelliklerini taşıyan, Geleneksel Türk Konut Mimarlığı'nın önemli öğelerinden.
     Saraçoğlu Mahallesi 74 yıldır başkent'te yaşananlara tanıklık ediyor. Kızılay'ın ortasında, tarihi dokusu, özgün mimarisi ve yeşiller içinde. Ankara'ya nefes aldıran bir mahalle olma özelliğini taşıyor.İçerisinde 75 bina, 450 lojman ve 250 tescilli anıt ağaç bulunuyor.
      Tarihi mahallenin yok olmak üzere oluşu çok üzücü. Yıkımın durdurulması dileği ile..
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları