https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA'DA BİR TARİH: KALIPÇIZADE KONAĞI

Ankara'da milli mücadeleye maddi olarak en büyük desteği veren ailenin ferdi Dr. Bülent Kalıpçı, Hamamarkası'nda Kalıpçızade Konağı'yla Ankara kültürünü devam ettiriyor.

13.06.2019 10:19 tarihinde yayınlandı 312 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANKARA'DA BİR TARİH: KALIPÇIZADE KONAĞI
          Ankara'nın köklü ailelerinden Kalıpçızade ailesinin konağı restorasyondan geçtikten sonra 2017 yılında ziyarete açıldı. Kurtuluş Savaşı sırasında avlusunda yaralı askerlerin tedavi edildiği bir konak burası. Ailenin anılarını kalan eşyalarla yaşatmaya çalışılan konakta, eski masalar, dikiş makineleri, aynalar, koltuklar, Ankara gelin çeyizleri ve kıymetli eşyalar mevcut. Duvardaki fotoğraflar çok eskilere götürüyor insanı. Fotoğraflardan birisinde, ailenin dedesi olan ve Dikmen sırtlarında Atatürk'ü karşılayan ilk seymenlerden olduğunu görüyoruz. Bülent Kalıpçı'nın anılarını dinlemek ayrı bir zevk. 1960 yılında Ankara'nın ilk özel polikliniğini açan Kalıpçı, '' O dönemlerde uzman doktorlar 40 veye 50 liraya hasta muayene ederken, ben 10 hekimle Ulus Anafartalar Caddesi'nde açtığım klinikte, 10 lira ücretle dar gelirli Ankaralılara 40 yıldan fazla bir süre seve seve hizmet ettim'' diye o günleri anlatıyor.
     Kalıpçızade ailesinin 7. kuşak torunlarından Ressam Efsun Karabacak,  ''Konağımız Osmanlı Devleti'nin  son dönemine, Kurtuluş Savaşına ve Cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık etmiş bir konak. Sakarya Meydan Savaşı sırasında konak sahra hastanesine çevrilip, yaralılar tedavi edilmiş'' diye anlattıyor.
            Konağın yüklük, kiler ve depo merkezleri sanat galerisi haline dönüştürülmüş. Yakın zamanda sanatsal etkinlikler hızla artırılacak diyen Karabacak, ''Ailemiz, somut olmayan kültürel mirasa çok değer veriyor'' dedi. Konakta  bir çok sanatsal faaliyet yer alıyor. Ressam Yavuz Bozkurt ve Memik Kibarkaya gibi kıymetli ressamların tablolarının yanı sıra ressam olan Efsun Karabacak'ın da eserleri konağın duvarlarında yerini almış.Ayrıca konakta kına, nişan, doğum günleri gibi özel günler düzenleniyor ve restoran bölümüde bulunmakta. Çevrenin en büyük bahçesine sahip olduğu için, yaz organizasyonları bahçede yapılıyor. 
           1800'lü yıllara dayanan  Kalıpçızade Konağı, Ankara'nın en önemli kültür evi. Her an ziyaret edip, tarih ve sanatla iç içe olabilirsiniz. İlgilerinde ötürü, Konak sahibi Dr. Bülent Kalıpçı, Efsun Karabacak ve Yılmaz Gökbulut'a teşekkür ederiz.
                
            
 HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları