https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA'DA BİR MUSTAFA NECATİ KÜLTÜR EVİ VARDI

Ankara'nın, Mithatpaşa Caddesin'den Sıhhiye yönüne giderken alt geçidin hemen sağında bir ev, bu ev Mustafa Necati Kültür Evi olarak sergilere ev sahipliği yapıyordu.

18.06.2020 14:12 tarihinde yayınlandı 240 defa okundu 1 defa yorumlandı
ANKARA'DA BİR MUSTAFA NECATİ KÜLTÜR EVİ VARDI
Cumhuriyet döneminden tek tük kalan önemli değerlerimizden olan Mustafa Necati Kültür Evi'nin sanat adına kullanılması, amacını yansıtıyordu. Basına düşen haberlerde; Mustafa Necati Evi'nin adının Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi Kütüphanesi olarak değiştirildiğini duyduk. 
      Mustafa Necati Uğural kimdir? 
      Cumhuriyet tarihinin ilk Eğitim Bakanlarından olan Mustafa Necati;öğretmen, avukat,milletvekili, bakanlık yapmış, her şeyden önce bir devrimci olarak tarihe geçti.Kısa süren yaşam serüveninde millet aşkıyla ne gerekiyorsa yaptı. 
      1. Dünya Savaşı yıllarında İzmir'de eğitimcilik, avukatlık ve gazetecilik yapan Mustafa Necati Özel Şark İdadisi Okulunu kurdu. Ülkemizin köklü futbol takımlarından olan Altay Spor Kulübü'nün kurucuları arasında yer aldı. Himaye-i Etfal Cemiyeti'ni  (Çocuk Esirgeme Kurumu) kurarak Kızılay, Gençler Derneği, Öğretmenler Örgütü gibi toplulukların çalışmalarına destek verdi.Harf İnkılabı Mustafa Necati Bey'in Eğitim Bakanı olduğu dönemde gerçekleşti. 1924 yılında Adalet Bakanı olduğu dönemde, laiklik ilkesine ters düşen şer'i mahkemeleri kapattı. Mustafa Necati, 1 Ocak 1929 yılında, harf inkılabının yaygınlaşması amacıyla millet mekteplerinin açıldığı gün apandisitinin patlaması sonucu genç yaşta hayatını kaybetti. 
        Bir Cumhuriyet hatırası olan bu evde ilk Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati yaşadı. Evi sonraki yıllarda ailesi devlete verdi. Uzun süre boş ve bakımsız kalan bina, dönemin Kültür Bakanlarından İstemihan Talay tarafından Mustafa Necati Kültür Evi adını almıştı.
         Cumhuriyetin kuruluş döneminde hizmetleriyle unutulmaz izler bırakan, Mustafa Necati Uğural'ı saygıyla anıyoruz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları