https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA'DA BİR HEYKELTIRAŞ... ASLAN BAŞPINAR

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yaptığı heykeller ile Anıtkabir tonozlu bölümünde de iki rölyefi bulunan usta Heykeltıraş Aslan Başpınar, 1966 yılında Yozgat'da doğdu.

26.04.2019 09:38 tarihinde yayınlandı 347 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANKARA'DA BİR HEYKELTIRAŞ... ASLAN BAŞPINAR
Heykel sanatına ilkokuldan itibaren ilgi duyan ve köyünde çalışmalarını sürdürürken tesadüfler sonucu,  1982 yılında Gazi Üniversitesi Heykel Bölümü'nde misafir öğrenci statüsünde öğrenim gördü. 1987 yılında profesyonel çalışmalarına başlayan sanatçının, Ankara'da çok sayıda heykeli bulunmakta.
              Başpınar, bir çok heykeltıraşla birlikte anıtsal çalışmalarda bulundu. Daha sonra kendi heykel atölyesini kuran sanatçı çalışmalarını atölyesinde sürdürüyor.Demir, bronz, taş ve ahşap gibi malzemeleri kullanarak ürettiği özgün heykellerinin yanı sıra sanatsal obje ve anıtsal projesi de bulunan sanatçı, yaptığı heykellerin dökümlerini gerçekleştirmek için döküm tekniğini de geliştirdi.
              Sanatçı'nın bu güne dek katıldığı yarışmalarda bir çok eseri ödül almış ve eserleri sergilenmeye değer bulunmuştur..
               Eserlerinden bir kaçı; 2018 yılında Çukurambar Mahallesi'nde kurulan Uğur Mumcu Parkı'nda  Başpınar'ın anıtı, Uğur Mumcu'nun  ölümünün 25 yılı olan 24 Ocak tarihinde parka girenleri karşılayacak şekilde yerleştirildi.
               Ünlü heykeltıraş, son olarak yaptığı Özden Toker büstünü, İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker'e teslim etti. Büstü teslim alan Özden Toker, ''İlk defa kendi büstümü görünce çok duygulandım.Eserin, Pembe Köşk'te ailemizin arasına katılmasından çok büyük mutluluk duydum' ifadelerini kullandı. 
                Yaptığı eserler arasında birçok Atatürk Büstleri de bulunan, ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde, Nazım'ın da muhteşem bir heykeli olan sanatçımızı kutlar başarılarının devamını dileriz.
 
 
 
 
 
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları