https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA ANTİK ROMA TİYATROSU VE BEKİR ÖDEMİŞ

Ankara'nın tek Antik Roma Tiyatrosu yenilenerek turizme kazandırılacak. Arkeopark Projesi'nin bir ayağını oluşturan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 Ağustos 2020 tarihinde ihaleye çıkarılan proje 30 dönüm alanı kaplıyor.

21.08.2020 09:53 tarihinde yayınlandı 127 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANKARA ANTİK ROMA TİYATROSU VE BEKİR ÖDEMİŞ
Proje bitiminde bölgenin canlandırılması ve turizme kazandırılması hedefleniyor.
      Roma Dönemi Tiyatrosu, Hisarpark Caddesi, Kevgirli Sokak ve Hacı Bayram Bulvarı arasında kalan, doğu yönünde Ankara Kalesi ile sınırlandırılan bir ve ikinci derece arkeolojik alanındaki  ''Ulus Tarihi Kent Merkezi Sit Alanı'' sınırları içinde yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı Ankara Roma Tiyatrosu Restorasyon Yapım İşi Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğinin 23' üncü maddesine göre açık ihale ile yapılacak.
          Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin 1982 yılında Ankara Kalesi çevresinde başlattığı kazılarda ortaya çıkarılan Antik Roma Tiyatrosu milattan sonra birinci ve ikinci yüzyıllar arasında inşa edildi.Kültür ve Turizm Bakanlığı 2009 yılında kalıntılar üzerine ve çevresine inşa edilen binaları yıktıktan sonra devreye Ankara Büyükşehir Belediyesi girmiş, 2013 yılında başlatılan ''Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi'' kapsamında kalıntıların restorasyonunu üstlenmiş daha sonra çalışmalar durdurulmuştu.
        Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş proje tamamlandığında bakanlık tarafından yılda en az 4 konser verileceğini, bunun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi'nin de aktif etkinli alanı olacağını dile getirdi. Ödemiş, ''Bölgeyi Efes, Göreme gibi yapacağız.Gelen tur otobüslerini o bölgede ağırlayacağız. Turistleri ring aracı ile Kaleye taşıyacağız. Dolmuş durakları o bölgeden kısa bir zaman içinde taşınacak'' dedi.
        Göreve geldiği günden itibaren çok güzel işlere imza atan Bekir Ödemiş'e teşekkür ederiz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları