https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ANKARA ANAFARTALAR ÇARŞISI YIKILMIYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş, bir sözünü daha tuttu.

14.03.2020 14:41 tarihinde yayınlandı 234 defa okundu 0 defa yorumlandı
ANKARA ANAFARTALAR ÇARŞISI YIKILMIYOR
   Ankara Ulus'ta bulunan tarihi Anafartalar Çarşısı 2016 yılında Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine geçmesinin ardından yıkım kararı alınmıştı. Başkan Yavaş, göreve başlamasının ardından çarşının yıkım işlemlerini durdurdu.
         Ankara'da ilk yürüyen merdivenin olduğu ve ilk cephe asansörü, ısıtma-soğutma kazanları olan bir çarşı burası. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilklerini barındıran çarşının ilk zamanlarında, hem alış veriş hem de yürüyen merdivenleri için çok kalabalık olurdu. 
         Anafartalar Çarşısı'nın bir özelliği de duvarlarının sanat eserlerine ev sahipliği yapması. Cevdet Altuğ, Füreya Koral, Seniye Fenmen ve Attila Galatlı'nın seramik panoları, rölyefleri yer alıyor. Ayrıca Adnan Turani, Arif Kaptan ve Nuri İyem'in resimleri de bulunmakta. Eserlerin tamamı 1963 yılına ait. Yürüyen merdivenden çıkarken ya da mağazaları gezerken bu sanat eserlerini görmek mümkün.
         Çarşı içerisinde 231 iş yeri ve depo mevcut olup bu yerlerden 105 iş yeri ve 40 depo boş bir şekilde bekletilmekte. 
         Başkan Yavaş, sık sık bir araya geldiği çarşı esnafının sorunlarını dinleyerek, bakım onarım çalışmalarına başlanması talimatını verdi.
         Tarihi Anafartalar çarşı esnafı Başkan Yavaş'a, yaptıkları yazılı açıklamada desteklerinden dolayı teşekkür etti. Yaptıkları yazılı açıklamada, ''Bizler yıllardır çarşımızın kiraya açılmasını bekleyip tam bunun mutluluğunu yaşarken. başka menfaat ve düşünceleri olan insan ve çevrelerinin çarşımız hakkında olumsuz beyanda bulunması bizleri yıpratmakta ve üzmektedir. Çarşımızın şu anda içinde bulunduğu durumdan memnun olup, kötü söylemlere itibar edilmemesini, desteklerini bizden esirgemeyen Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş ve diğer siyasi gruplara çarşı yönetimi ve esnafı olarak teşekkür ederiz'' ifadeleri kullanıldı.
          İş başına geldiği günden itibaren Ankara halkı için uğraş veren kıymetli başkanımız Mansur Yavaş'a teşekkür ederiz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları