https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ KEÇİÖREN ŞUBESİ, MUHARREM AYI MATEM PROGRAMI YAPILDI

Alevi Kültür Dernekleri Keçiören Şubesi Cemevi tarafından düzenlenen Aşure Lokması 29 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşti. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından açılış gülbengi yapılarak protokol konuşmalarına geçildi.

30.09.2019 17:16 tarihinde yayınlandı 972 defa okundu 0 defa yorumlandı
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ KEÇİÖREN ŞUBESİ, MUHARREM AYI MATEM PROGRAMI YAPILDI
          Muharrem ayı kapsamında düzenlenen aşure gününde Şube Başkanı Muzaffer Başboğa, Keçiören Belediyesi tarafından Cemevi yapılması için 900 metre kare alan tahsis edildiğini açıkladı. ''Camii'de bizim, cem'de bizim. Hepsi toplanmaktan, kardeşlikten geliyor'' diyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, ''Cemevi'nin yapımı için her türlü desteği vereceğiz''dedi. 
        Yoğun kalabalık içinde  (Mansur Başkan) sloganları eşliğinde sahneye çıkan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ''Muharrem ayının inancımızda önemli bir yeri vardır. Kerbelayı, hüznü, ve matemi hatırlattığı kadar hak ve hakikati de hatırlatıyor. Muharrem ayının hatırlattığı Kerbela, yeryüzünde zulme ve haksızlığa karşı çıkanların davasıdır. Bizler bundan sonra parçalanıp bölünmemek için birbirimize kenetlenerek yaşamaya gayret göstermeliyiz'' diye konuştu. Keçiören Belediyesi'nin tahsis ettiği Cemevi arazisi  ile ilgili olarak da konuşan Yavaş, ''Keçiören Belediye Başkanı ile birlikte bizler de bu işe öncülük etmek suretiyle bir an önce binanın yapımını da tamamlamaya hazırız'' diyerek Alevi vatandaşlara söz verdi.
         Programda konuşan Alevi Kültür Dernekleri Keçiören Şube Başkanı Muzaffer Başboğa, ''Biz Cemevlerinin yasal bir statüye kavuşmasını istiyoruz. Bu gün olduğu gibi törenlerimizi, merasimlerimizi ve lokmalarımızı sokaklarda icra etmek mecburiyetinde kalmayalım. Türkiye genelinde Alevi canların yasal düzenleme sonucunda Cemevlerine kavuşacağına inanıyoruz'' diyerek, Keçiören eski  Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Alevilerine 333 metre kare yer tahsis ettiğini, Turgut Altınok'un ise, alanın dar geleceğini söyleyerek 900 m2'ye çıkarttığını ifade etti.
        Açılış konuşmaları ardından, konuk sanatçılar Erdal Beyazgül, Gülseren Kılıç, Sadık Erkmen ve Özkan Taşıyan tarafından verilen konserler, Alevi Kültür Derneği Semah ekibi gösterileri ve aşure lokması dağıtımı ile program devam etti.
 
HABER.SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları