https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ALBERT ECKSTEİN'DEN ''ANADOLU İZLENİMLERİ'' SERGİSİ

Albert Eckstein'in ''Anadolu İzlenimleri'' sergisi Çankaya Sanat Merkezi'nde açıldı.Sergi, Almanya'daki Hitler Faşizminden kaçan ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün davetiyle Türkiye'ye gelen çocuk doktoru Prof. Dr. Albert Eckstein'ın yaşamı ve Anadolu izlenimlerini anlatıyor.

14.10.2019 10:33 tarihinde yayınlandı 311 defa okundu 0 defa yorumlandı
ALBERT ECKSTEİN'DEN ''ANADOLU İZLENİMLERİ'' SERGİSİ
          1935 yılında Türkiye'ye gelmesinin ardından, sağlık politikasına yön vermek için Anadolu'yu adım adım gezen Eckstein, o bölgelerdeki çalışmalarını fotoğraflara yansıttı.Türkiye'de kaldığı 14 yıl boyunca fotoğraf makinesini elinden hiç bırakmadı. 30'za yakın şehir ve yüzlerce köy gezdi. Eckstein, sürekli hastalarını,ekibini, çalışan insanları, kırsalı, arkeolojik mekanları ve daha bir çok detayı müthiş bir insani duyarlılık ve fotoğrafik zenginlik içinde kaydedip, notlar aldı.
       ''Anadolu İzlenimleri'' sergi açılış öncesi düzenlenen panele Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Almanya Federal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann ve iki ülke vatandaşları katıldı. Prof. Dr. Albert Eckstein'ın Türkiye için bilim ve sanat insanı olmanın ötesinde izleri bugüne kadar gelen çok değerli çalışmalarıyla çocuk sağlığına ilişkin geliştirdiği politikayla bu alanda öncü olduğunu belirtti.
       Taşdelen, ''Bu bilim insanı ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın sağlığı için gerekli zemini hazırlamıştır. O yüzden bu ülkenin bütün yurttaşları  Prof. Dr. Albert Eckstein'a şükran borçludur. Albert Eckstein'ın şahsında, iki dost ülkeye ve insanlığa büyük katkı sunmuş bilim insanlarını saygıyla anıyorum'' dedi.
       Almanya Federal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann ise etkinliğin üç yıldır yapıldığını belirterek iki ülke halkları arasındaki dostluktan bahsetti. Büyükelçi, Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen'e verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
      Dört bölüm ve 72 fotoğraftan oluşan,  Cumhuriyetin ilk yıllarında Anadolu insanını yansıtan sergi 18 Ekim 2019 tarihine kadar açık kalacak.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları