https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ALANYA KONAKLI YOLU ÜZERİNDE BİR TARİH ŞARAPSA HAN

Alanya-Antalya Karayolu üzerinde Konaklı Mahallesi sınırları içinde bir tepede bulunan ŞARAPSA HAN, Alanya'ya 15 Km. mesafede bulunuyor.

02.08.2019 10:06 tarihinde yayınlandı 345 defa okundu 0 defa yorumlandı
ALANYA KONAKLI YOLU ÜZERİNDE BİR TARİH ŞARAPSA HAN
 Önünden defalarca geçildiği halde pek dikkat çekmiyor nedense.Bir kaç yıl evvel restoran olarak kullanılan han, 2018 yılının Ağustos ayında terkedilmiş durumdaydı. Kapısı kırık olduğu için, içerisi uyuşturucu batağı haline dönüşmüştü.
        Ciddi bir tarih geçmişi olan ŞARAPSA HAN, Şarabsa, Sarafsa adlarıyla da anılmaktadır. Bu gün ise Serapsu Hanı  olarakta da tanınıyor.
       Kitabesine göre, Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev dönemine ait olduğu anlaşılıyor. Han'ın 1236-1246 yılları arası yapıldığı muhtemel gözüyle bakılıyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde kervansaray olarak yaptırılmış. Dikdörtgen planlı yapının doğusunda gözetleme kulesi tarzında bir minare bulunuyor. Han'ın solundaki son bölümde bir mescit ve aynı zamanda bir tabhane yer almakta. Şarapsa Han, Selçuklu hanlarından ayrı bir  planlama göstermektedir. 10 bölmeli han tipinde yapılan yapı tamamen taştan inşa edilmiş. Han'ın giriş cephesinde kesme taşlar kullanıldığı halde, diğer cephesinde yontma taşlar kullanılmış. Yay kemerli giriş kapısı bulunan han, girişten itibaren sağda ve solda açılmış mazgal pencereleri ile aydınlatılmış.
        Alanya'nın ayakta kalan tarihi güzelliklerinden olan ve bölgenin ilk oteli olarak kabul edilen Şarapsa Han'da (tadilat çalışmaları başladı) diye duyunca, görmek için gittim. Esnaftan alınan bilgiye göre, "İstanbullu bir yatırımcı tarafından 49 yıllığına Kültür ve Turizm Bakanlığından kiralanmış.Uzun bir süre tadilat çalışmaları sürerek, 2019 yılında faaliyete geçeceğini tahmin ediyorduk'' dediler. Şu an ise, kapısı kapalı. Hiç değilse uyuşturucu istilasından kurtarılmış ama yan duvarlarına konulan havalandırma boruları, bacalar  tarihi dokunun bozulmasına ve çok çirkin bir görüntüye sahne olmuş. Esnaf, uzun süredir kimsenin uğramadığını söyledi. 
         800  yıllık bir tarihin kiralandığı halde, neden yeniden terk edildiği merak konusu. Konaklı halkı ve esnaf, bu konuda yetkililerden bilgi bekliyor.
 
HABER:SEMA KUMRULU

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları