https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

AKSU'DA ÜRETİM POTANSİYELİ % 90

Aksu Girişimci İş Adamları Derneği üyeleri, dernek başkan yardımcısı Nevzat Akcan’ın Yurtpınar’daki serasında düzenlediği kahvaltı etkinliğinde buluştu.

06.11.2019 11:13 tarihinde yayınlandı 223 defa okundu 0 defa yorumlandı
AKSU'DA ÜRETİM POTANSİYELİ % 90
   Etkinlikte, dernek üyelerine Fatih Ekinci ve Nevzat Akcan Kaliforniya biberinin üretim ve ihracat potansiyeli anlattı. 
Kaliforniya biberinin üretim ve ihracat potansiyelini dernek üyelerine anlatan Fatih Ekinci ve Nevzat Akcan, biberin iç pazarının arttırılması gerektiğini söyledi.
AKGİAD Başkanı Fatih Ekinci, Aksu’nun Kaliforniya biberinin merkezi olmasını istediklerini ifade ederek, “Aksu, tarım turizm ve ticaretle gelişen bir ilçemiz. Aksu’da doğal, kaliteli ve verimli topraklarımız, sımsıcak güneşimiz ve masmavi denizimiz var. Aksu, Kaliforniya biberi için oldukça uygun bir yer. Kaliforniya biberde Aksu’nun yüzde 80-90 üretim potansiyeli var. Kaliforniya biberinin Aksu'dan birçok ülkeye ihracatını yapıyoruz. Üreticimizle, halkımızla ve tüccarımızla Aksumuzu dünyaya tanıtmaya katkı sağlıyoruz. Dünyada ihracatın merkezini Aksu yapmak için çalışıyoruz” dedi.
İÇ PAZARI ARTTIRMALIYIZ
   AKGİAD Başkan Yardımcısı Nevzat Akcan ise, ürünün iç pazarının arttırılması gerektiğini belirtti. Akcan, şöyle konuştu: “Kaliforniya biberini 20 yıldır ekiyoruz. 20 yıl önce pazarı çok azdı. 20 yılda tüm paydaşlar olarak çalıştık ve dış pazarımızı genişlettik. Bu ürünü iç piyasaya da sunmak zorundayız. İspanya, Hollanda mutfaklarında ana kalem Kaliforniya biber. Bizim kendi mutfaklarımıza da bunu sokmamız gerekiyor. İç piyasada yüzde 2 olan tüketim oranını arttırmak zorundayız. Türkiye pazarı yavaş yavaş oluşuyor, ancak bunun daha hızlı olması gerekiyor. Bunun için hepimiz üstümüze düşeni yapmak zorundayız”.
Konuşmaların ardından dernek üyeleri, Nevzat Akcan’a ait seraları gezdi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları