https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

AKSU’DA OĞUZ KAĞAN SİMGESİ BOĞA KABARTMALI MEZAR TAŞI

Eski Türk kültüründe, Tanrı’nın yeryüzündeki şekli ve gücünün yansıması olan BOĞA, Alplik sembolüdür.

18.12.2019 11:30 tarihinde yayınlandı 762 defa okundu 0 defa yorumlandı
AKSU’DA OĞUZ KAĞAN SİMGESİ BOĞA KABARTMALI MEZAR TAŞI
Erken devir Türklerinde savaş ilahı, kuvvet ve kudret timsali olduğundan hükümdar ya da hükümdarlık simgesi sayılırdı. Orhun abideleri, Tonyukuk yazıtında hükümdarın yağlı semiz bir boğa ile karşılaştırılması bu konuyu desteklemektedir.
Türk toplumunun yaşadığı coğrafyalarda köklü bir mezar geleneği kültürü vardır.  Binlerce yıllık bir kültürü üzerinde barındıran mezar taşları, şekilleri ve verdikleri bilgilerle bir tarih arşividir. Mezar taşları bir milletin o coğrafyada var olduğunu kanıtlayan, tapu senetleri niteliğini taşıyan en önemli belgelerdir.
Atalar Kültü inancı içerisinde, İslamiyet’in kabul edilmesine kadar Şamanizm’den gelen inançlarının gereği olan unsurları mezar taşı geleneklerine de yansıtan Türkler İslamiyet’in kabulünden sonra da bu geleneği devam ettirmişlerdir. Özellikle Antalya mezar taşları bu bakımdan çok zengindir.  İslamiyet öncesi dönemdeki mezar taşlarının biçimlendirilişleri, İslamiyet sonrasında özellikle Antalya’da geleneğin uzantısı olarak yansımıştır. Özellikle Beylikler döneminde, insan formlu mezar taşları yanında figürlü mezar taşları ile de karşılaşılmaktadır.

Antalya’daki tarihi mezarlıkların büyük bir bölümü henüz tescil edilmemiş ve koruma altına alınmamıştır. Bu mezarlıklarda bulunan kültür ve sanat tarihi bakımından değerli mezar taşlarının çoğu insan ve doğa tahribatı nedeni ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Özellikle defineciler bezemeli mezar taşları üzerinde yer alan sembollerden farklı anlamlar çıkararak kırıp parçalamışlardır. Ayrıca, eski mezarların yerleri düzeltilerek yeni defin işlemleri yapılmakta olduğundan bu tarihi doku zaman içerisinde yok olmaya devam etmektedir.
 

 
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları