https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

AKSU’DA “YAYA GEÇİDİ NÖBETİ”

2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesi nedeniyle Kurşunlu İnci Kalender İlkokulu önünde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliği düzenlendi.

02.10.2019 11:48 tarihinde yayınlandı 190 defa okundu 0 defa yorumlandı
AKSU’DA “YAYA GEÇİDİ NÖBETİ”
Ülke genelinde eş zamanlı olarak yapılan etkinliğe Aksu Kaymakamı Aydın Ergün, Aksu Belediye Başkan Yardımcısı Celil Gökçen, Büyükşehir ve Aksu Belediye Meclis Üyesi Kemal Kara, İlçe Emniyet Müdürü Uğur Gülcü, İlçe Jandarma Komutanı Salih Demirtaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçen başta olmak üzere kamu kuruluşlarının müdürleri de katıldı.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmiş, bu kapsamda 06.02.2019 tarihinde “Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek” amacıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla etkinlikler düzenlenmişti. Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve yaya güvenliğini sağlamak üzere “Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek” amacıyla “Yaya Güvenliğinin Nöbetindeyiz” sloganıyla ülke genelinde ve Antalya’da  Vali Münir Karaloğlu önceliğinde çarşamba günü 13.00-15.00 saatleri arasında tüm ilçelerde ‘’Yaya Geçidi Nöbeti’’ farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. İlçemizde düzenlenen programa Aksu Kaymakamı Aydın Ergün, Aksu Belediye Başkan Yardımcısı Celil Gökçen başta olmak üzere, kamu kurumlarının yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, gönüllü vatandaşlar katıldı.
KAMPANYAYA AKSU’DAN DESTEK
Kurşunlu İnci Kalender İlkokulu önünde bulunan yaya/okul geçitlerinde sürücü ve yayalara etkinlik kapsamında hazırlanan broşürler dağıtıldı. Broşür dağıtımının ardından Kaymakam Ergün,  programa katılan protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar yaya geçidi önceliğini kullanarak karşıdan karşıya geçtiler. İlçemizde iki farklı noktada gerçekleşen programda Kaymakam Ergün, programa katılanlarla birlikte “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganı atarak kampanyaya Aksu’dan destek verdi.
 
Kaymakam Ergün düzenlenen etkinlikte yaptığı açıklamada; “Dünya Sağlık Örgütü’nün “2015 Yol Güvenliği Küresel Durum Raporu”na göre trafik kazalarına bağlı olarak her yıl 1.250.000 insanın hayatını kaybettiği, bu ölümlerin büyük bir bölümünün düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiği görülmüştür. Ayrıca trafik kazası kaynaklı ölümlerin % 49’unu trafik sisteminin en savunmasız elemanı olan yayaların oluşturduğu tespit edilmiştir. Bahse konu rapor trafik kazalarında yayaların risk unsurunun ne kadar yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; "sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar" hükmü getirilerek bu önlemlerin mevzuat ayağına katkı sağlanmıştır. Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması önem arz etmektedir. Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır. Düzenlediğimiz etkinliklerde tüm kolluk birimlerimizle afiş, broşür ve spot filmlerle vatandaşlarımızda “Yaya Öncelikli Trafik” farkındalığını oluşturmak istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda ilçe genelinde yapmakta olduğumuz yaya öncelikli trafik düzeni bilinci kazandırma etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.


Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları