https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

AHİLİK HAFTASI ANKARA'DA KUTLANDI

Ankara'da 32. Ahilik Haftası Kutlamaları Ulus Meydanı'nda gerçekleştirilen törenle başladı.Törende konuşma yapan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, ''Dayanışma ve ahlak, Ahilik değer sisteminin özünü oluşturmaktadır'' dedi.

24.09.2019 09:06 tarihinde yayınlandı 304 defa okundu 0 defa yorumlandı
AHİLİK HAFTASI ANKARA'DA KUTLANDI
          Ahilik geleneğini yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak ve Ahi Evran-ı Veli'yi anmak amacıyla her yıl kutlanan Ahilik Haftası, bu yıl da 16-22 Eylül 2019  tarihleri arasında kutlandı.
        Peki Ahilik ne demek? Bu sorunun cevabını öğrenmek için, Eğitimci, Ankara Tarihi Araştırmacısı ve Seymen Haluk Balaban hocamızın bilgisine baş vurduk.
        ''Asıl adı Nasıruddin Mahmud Ahi Evran Bin Abbas olan Ahi Evran, 1171 yılında Azerbaycan'ın Hoy şehrinde doğmuş, 1262 yılında Kırşehir'de şehit olmuş. Ankara'da Ahi  Cumhuriyeti 10 yıl hüküm sürmüştür. Ahi Dervişlerin, 20'nin üzerinde Teşkilat Üyelerinin adını taşıyan mescit, vakfiye, zaviye, mezarlık, külliye ve okulu bulunuyordu.Ahilik Anadolu'nun muhtelif illerinde görülmekle beraber, en uzun hüküm ve ilkelerinin yaşadığı il Ankara olmuştur. Ankara'nın çok ünlü ticari hanları, esnaf locaları denetlenerek; halkın tüm tüketim mallarında en ucuzu, en kaliteliyi almalarında bir nevi, Tüketici Hakları savunucusu olarak oto kontrolü sağlıyordu. .Ankaralı  Seymen Teşkilatı ile birlik beraberlik sağlanmış, hanlardaki Yiğitbaşları, meslekten anlayan ve meslek sahibi seymenler arasından seçilirdi. Ahi Cumhuriyeti'nde, halkın kendini yönetmesinin ve tarihte ilk cumhuriyetin temelinin atılmasında Ahiler ve Seymenlerin katkıları çoktur. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk, 'Ben Ankara'yı ve Ankaralıları çoğrafya kitaplarından değil, tarihten öğrendim' diyerek engin tarih bilgisini ortaya koymuştur. Ahiler Ankara'da bir çok dergah ve zafiye kurdular. 20'inci yüz yıla kadar yaşatılmışsada, uzun süren Celali İsyanları, harpler dolayısıyla çoğu yok olmuştur.İzleri bile kalmamıştır. Ribat denilen karakollarda seymenler görev almış, törelerin yaşatılmasında ve halkın malının, canının korunmasında destek olmuşlardır.Görüleceği üzere Ahi düzeni ile, seymenin ilkeleri aynı paraleldedir .Ahilerde de, seymenlerde de ikrara ve edebe dayalı sistem vardır. Eline, Beline, Diline Hakim Olmak ahi ve seymenlerin düsturudur'' 
            Ahilik Haftasını kutlar, bilgilerinin bir bölümünden faydalandığımız Sayın Haluk Balaban hocamıza teşekkür ederiz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları