https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ADALET AĞAOĞLU ESERLERİYLE YAŞAYACAK

Cumhuriyet tarihimizin aydınlarından, Türk Edebiyatının çınarı Adalet Ağaoğlu'nu 14 Temmuz 2020 tarihinde 91 yaşında kaybettik.

14.07.2020 14:12 tarihinde yayınlandı 103 defa okundu 0 defa yorumlandı
ADALET AĞAOĞLU ESERLERİYLE YAŞAYACAK
Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören Ağaoğlu, çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.Ağaoğlu, geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada, ''Bu kadar uzun yaşamayı hiç istemezdim, kendimden sıkıldım'' ifadelerini kullanmıştı.
  13 Ekim 1929 yılında Ankara Nallıhan'da dünyaya gelen Ağaoğlu, 4 çocuklu tüccar bir ailenin tek kız çocuğu idi. İlköğretimini dünyaya geldiği Nallıhan'da tamamladı. Ortaöğrenimini Ankara Kız Lisesinde tamamlayıp, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1950 yılında mezun oldu. O günler için, ''Cumhuriyet'i sevmem için bir tek neden yeterli benim için; 1933 yılında kız çocuklarına da okula gitme zorunluluğu olmasaydı ben bugün yazar olamazdım'' diyen bir aydındı.Şiirlere ve edebiyata olan ilgisi lise çağlarında başlayan Adalet Ağaoğlu'nun ilk görevi Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri yazarak başladı. TRT'de ki görevi sırasında, Ankara'da bir ilki gerçekleştirerek ilk özel tiyatro olan  Meydan Sahnesi'ni 4 arkadaşıyla birlikte kurma başarısını gösterdi. Meydan Sahnesi Dergisini de çıkararak Türk Edebiyatına yenilikler kattı. 
     Adalet Ağaoğlu, yayımlanmış olan romanlarının yanı sıra hikaye, deneme, oyun ve anı tarzında da pek çok eser kaleme alarak Türk Edebiyatında hatırı sayılır bir üne ve ödüle kavuşmuştur.Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora sahibi idi.
      Türk Edebiyatının çınarının vefatı büyük üzüntü yarattı. Ağaoğlu, aynı zamanda Nisan ayında kaybettiğimiz Ankara sevdalısı, İş insanı Ayhan Sümer'in de kardeşi idi. 
    Ankara'mızın yetiştirdiği önemli değer Adalet Ağaoğlu'na Allah'tan rahmet dileriz. Ailesinin, sevenlerinin ve Türk Edebiyatının başı sağ olsun.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları