https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

27 ŞUBAT DÜNYA RESSAMLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

27 Şubat ''Dünya Ressamlar Günü'' 2006 yılından beri Türkiye'de kutlanıyor.

27.02.2020 10:06 tarihinde yayınlandı 284 defa okundu 0 defa yorumlandı
27 ŞUBAT DÜNYA RESSAMLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
       Ressamlar Gününün kurucusu Süleyman Şahin (Çoban Ressam), ailesinin ekonomik sıkıntıları dolayısıyla 4. sınıfa kadar okuyabildi. Ankara'nın kıyı bir mahallesinde çobanlık yapmaya başladı. Bir taraftan da kara kalem çalışmaları yapıyordu. Daha sonra inşaatlarda yağlı boyacılık yapmaya başladı.Şahin, artan boyalarla duvarlara resimler yaptı. 1968 yılında Ankara Türk-İş Sanat Galerisinde açtığı ilk sergisinde tüm tabloların satılmasıyla profesyonel hayata ilk adımını atmış oldu. Ardından Bursa'ya yerleşen sanatçı sergi açmaya devam etti.1983 yılında Paris'e gitmesiyle Şahin için artık Bursa-Paris arasında mekik dokuma başladı. Paris'te yaşadığı yıllarda ünlü Ressam Van Gogh'un mezarının başında, ressamların haklarını savunacağına yemin etti. İlk Dünya Ressamlar Günü'nü Kayseri'den başlattı.27 Şubat'ta Kayseri'de başlayan Ressamlar Günü, her yıl kutlanıyor.
        Çoban Ressam, ''Resim, kağıt, bez,duvar gibi yüzeylere kalem, boya gibi araçlarla çizilen şekillere denir. Yazı bile bulunmadan önce resim bulunmuştur. Resim o dönemlerdeki en önemli kendini ifade etme aracı idi. İlk resmin İspanya ve Fransa'da mağara duvarlarına yapıldığı bilinmektedir. Bu da resmin tarih öncesi çağlarda bile ilgi ve değer gördüğünü ispatlamaktadır'' diyerek, ''Dünya Ressamlar Günü ilk kez Türkiye'de 27 Şubat 2006 yılında kutlanmaya başladı. Dünyada sadece ülkemizde kutlanan Ressamlar Günü'nün tüm dünyada kutlanması için çok mücadele verdik" diye anlattı.
           Çobanlık yaparak bugünlere gelen Süleyman Şahin, yükseldikçe tevazu, hoşgörü, sevgi ve saygı hayatının ilkesi olmuş bir ressam. Sanat Hayatına çok katkısı olan Çoban ressamımızı kutlarız.
          27 Şubat Dünya Ressamlar Günü tüm ressamlara kutlu olsun.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları