https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI

Gazeteciler Cemiyeti, 24 Temmuz Türk Basın tarihinde, sansürün kaldırılışının 111. Yıl dönümü'nü bu yıl da kutlamayacaklarını açıkladı.

25.07.2019 13:59 tarihinde yayınlandı 247 defa okundu 0 defa yorumlandı
24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin aynı zamanda 24 Temmuz ''Basın Özgürlüğü Günü'' olarak da anılan Basın Bayramı'nın kutlanmasının mümkün görülmediğini söyledi. 
           İkinci Meşrutiyet ile birlikte 24 Temmuz  1908'de gazetecilerin sansür memurlarını gazetelerine sokmayarak başlattıkları eylemi hatırlatan Başkan Bilgin, 1971 yılına kadar bu günün ''Basın Bayramı'' olarak kutlandığını ancak daha sonra, ''Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü'' ilan edildiğini hatırlatarak, ''Bizim açımızdan bugün mücadele ve dayanışma günüdür'' dedi.
            Bilgin, ''Özet olarak söyleyeyim.Basının hali içler acısıdır. Bugün kimlere, nasıl ve hangi kriterlere göre verildiği pek belli olmayan bir basın kartımız var.Altı aydır genel kurulunu toplamayan Basın İlan Kurumu'muz var. Hapiste ve hapse girecek gazeteciler ile dünya lideriyiz. Sansürde ve oto-sansürde çağ atlamış durumdayız. Bu şartlarda sansürün ilk kez kaldırılışının yıl dönümü, Basın Özgürlüğü Günü kutlanablir mi?'' diye konuştu
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları