https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

'KIZILCA GÜN KONSERİ'' BAŞKENTİ COŞTURDU

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Şef Tanzer Kartal yönetimindeki Ankara Kulübü Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, Gençlik Parkı içinde yer alan Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatro Salonu'nda ''Kızılca Gün'' konseri gerçekleştirdi.

21.12.2019 10:20 tarihinde yayınlandı 391 defa okundu 0 defa yorumlandı
'KIZILCA GÜN KONSERİ'' BAŞKENTİ COŞTURDU
        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından açılış konuşması yapan Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, ''27 Aralık 1919'un diğer adı 'Kızılca gündür' Kızılca günler, seymen töresine göre karanlık bir dönemin kapanıp aydınlık günlerin geldiğini müjdeler. Kızılca günlerde, dört önemli tören gerçekleşir. Bu tören ancak kızılca günlerde kurulur. Yeni bir devletin kuruluşunu yeni bir lideri gelişini  müjdeler. 27 Aralık 1919 tarihi, fiilen Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümüdür. Atatürk ilk defa halkla kucaklaşmış, o gün ateşle barut buluşmuştur. Törenlerden ilki sinsin törenidir, bu bir davettir. 26 Aralık 1919'da seymenler sinsin ateşini yakmışlardır. Büyük önderin gelişini haber vermişlerdir. Sinsin ateşi aynı zamanda bağımsızlığın ateşidir. İkinci tören sancak dikilmesidir. Seymenler o tarihte Ankara Ulucanlar'daki kahvehaneye sancak dikmişlerdir. Bir devlet sembolü olarak bir diğer simge de davullardır. O gün davullar meydana çıkmıştır. Son tören seymen alayıdır. 3 bin atlı 700 seymen büyük önderi karşılamıştır. Ankara, Anadolu'nun sönmeyen bağımsızlık ve özgürlük ateşini taşıyan insanların kentidir. Atatürk'ün gönlünde müstesna bir yer kazanan Ankaralılar için Atatürk, 'Ankara'nın ve Ankaralıların gönlümde bambaşka bir yeri vardır' sözüyle ifade etmiştir. Ankaralılar da Atatürk'ü bağrına basmış ve tüm dünyaya yeni bir devletin doğuşunu müjdelemişlerdir. 100 yıl önce Seymenler, Atatürk'e 'Andolsun' dediler ve onun omuzdaşı oldular. Bugün yine aynı duygularla andolsun diyoruz''  diyerek günün önemini anlattı.
         Gecede Özaslan tarafından Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner'e ve Şair Hakan Yılmaz'a seymen heykelciği taktim edildi. Türk Sanat Müziği Bestekarı Ali Şenozan'ın katılması ise geceye renk kattı.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları