https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

''PARMAK İZLERİM'' RESİM SERGİSİ MEMİK KİBARKAYA ESERLERİYLE AÇILDI

Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 100. yılı münasebetiyle, Kendini Kurtaran Şehir ''Parmak İzlerim'' resim sergisi Ressam Memik Kibarkaya'nın eserleriyle açıldı. Küratörlüğünü ise İsa Demirel üstlendi.

13.02.2020 10:25 tarihinde yayınlandı 225 defa okundu 0 defa yorumlandı
''PARMAK İZLERİM'' RESİM SERGİSİ MEMİK KİBARKAYA ESERLERİYLE AÇILDI
 Sergi, 12 Şubat 2020 tarihinde Ankara Kızılay Metro Sergi Alanında açıldı. Açılışı Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Özcan ve Selçuklu Vakfı Başkanı Lütfü Şahsuvaroğlu yaptı.Sponsorluğunu TÜRKSAT Kablolu Yayın'ın yaptığı sergiye, Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Ali Eroğlu, Ankara Büyükşehir Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Yıldırım Şamil, İYİ Parti Ankara İl Başkan Yardımcısı Gülseren Şenyüz, İzmir Devlet Opera ve Bale Sanatçıları, çok sayıda sanatçı ve davetli katıldı.
         Memik Kibarkaya parmaklarıyla eserler yaratan bir ressam. Anadolu'nun bağrında yetişmiş olan Kibarkaya, çocukluğunda farklı renkteki topraklardan boyalar yaparak resme başladı. Doğada bulunan renkleri nasıl oluşturabileceği üzerinde denemeler yaptı. Kesilmiş bir ağacın aynı renkteki farklı tonları için günlerce çalıştı. 
          Kibarkaya, resimlerinde insanın yaşanmışlıklarına önem verdiğini, dünyanın parası da verilse sipariş verilen bir resmin asla yapılamayacağını söylüyor. Onun bu özelliği, portrelerdeki yüz çizgilerinde, çizginin verdiği ifadelerde de açıkça görülüyor. Ressamımız, ''Kendime özgü ifade tarzını yine kendime özgü renklerle anlatıyorum. Hiç bir zaman hazır boya kullanmadım. Resme başlamadan önce pastel, tereyağı, tiner, benzin, su, toprak ve bazı kimyasal maddeleri kimyacı ustalığı ile karıyorum. Kendime ait tonları oluşturuyorum. Bazı boyaların istenilen tonlara ulaşması için ekmek pişirir gibi ateşte pişirilmesi gerekiyor. Çamur haline gelen boyaların bekleme ve tuvale işlenmesi ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Bunun için de kendime özel bir tuvalim var'' diyerek çalışma şeklini anlattı.
       Kibarkaya'nın hayatının dönüm noktası ise, Ressam Fikret Otyam'ın, açtığı bir sergiye tesadüfen uğramasıyla başlıyor. Otyam'ın çalışmalarını çok beğenmesi Kibarkaya'nın sadece sanat yapmasının sebebi oluyor. Veteriner olan ressamımız, Atom Enerjisi'nde Uzman veterinerlik yaparken emekli olup, resim çalışmalara başlıyor. Fikret Otyam'ın, ''Memik veteriner hekim olmasından öte harika bir portre ressamı. Lütfen resme devam Memik'' demesi, ''Parmakları ile Dünyalar Yaratan Adam'' söylemine kadar uzanıyor.
       Bu muhteşem portrelerin bulunduğu sergi, 20 Şubat 2020 tarihine kadar Ankara Kızılay Metro Sergi Alanında gezilebilir.
        Kıymetli Ressam Memik Kibarkaya'yı kutlarız. 
 
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları