https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

''KURTULUŞTAN KURULUŞA BÜYÜK YÜRÜYÜŞ'' 23 NİSANDA SAMSUNDAN BAŞLIYOR

Atatürk'ün bağımsızlık meşalesini yaktığı 19 Mayıs'ın 100. yılında, ''Kurtuluştan Kuruluşa Büyük Yürüyüş'' yapılacak.

22.04.2019 09:16 tarihinde yayınlandı 253 defa okundu 0 defa yorumlandı
''KURTULUŞTAN KURULUŞA BÜYÜK YÜRÜYÜŞ'' 23 NİSANDA SAMSUNDAN BAŞLIYOR
       Büyük Yürüyüş 23 Nisan 2019 tarihinde Samsun'dan başlıyacak. 23 Nisan da   Atatür'ün ilk adım attığı Tütün İskelesi'nden  başlıyacak  olan 420 kilometrelik yürüyüş 27 gün sürecek. 52. noktada mola verecek olan yürüyüşcüler, Samsun'dan sonra Merzifon, Çorum, Kırıkkale üzerinden Ankara güzergahını izleyerek 19 Mayıs 2019 tarihinde Anıtkabir'de olacaklar. Ata'ya olan minnet duygularını sunacaklar.
            Ankara Çayyolu Platformu, Samsun 100. Yıl Platformu  ve güzergahtaki derneklerin  başını çektiği yürüyüşe 200'ü aşkın sivil toplum kuruluşunun üyeleri ve vatandaşlar katılacak.
             Sivil Toplum Kuruluşları tarafından, yürüyüş sırasında Ay Yildızlı Türk Bayrağı ve Atatürk fotoğrafları dışında herhangi bir bayrak veya flama taşınmayacak.
             ''Kurtuluştan Kuruluşa Büyük Yürüyüş''  koordinasyon merkezinden konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklama da; ''Büyük yürüyüş, Ulu Önder Atatürk'ün (Yurtta  Barış Dünyada Barış) felsefesini özümseyen bir etkinliktir. Bu yürüyüş Mustafa Kemal'in inancının, aklının, cesaretinin, doğru karar verme yeteneğinin kararlı bir yansımasıdır. Bu yürüyüş, (Bütün ümidim Gençlerdedir) ifadesinin gençlere yüklediği sorumluluğun ve bilincin canlı bir örneğidir. Bu yürüyüş bağımsızlığın korunmasının ancak emperyalizmle  mücadele etmekle mümkün olacağının somut bir adımıdır.Yaptığı reformlarıyla Atatürk'ün devrimleri bir kültür devrimidir. İşte bu yürüyüş, o kültürün hatırlatmasıdır. O, (Dünyada bütün ilerlemeler insan düşüncesinin eseridir. Düşünce kesinlikle özgür olmalıdır. Düşüncenin bağımsızlığı şarttır) diyordu. Atatürk, manevi mirasın bilim ve akıl olduğunu söylüyordu.  (Beni benimseyenler, manevi mirascılarım olurlar)  diyordu. İşte bu tarihi yürüyüş de bilimin ve aklın ışığının rehperliğinde gerçekleştirilmektedir'' dendi ve ''Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar'' görüşüne yer vererek Atatürk İlke ve İnkilaplarına sahip çıkanlar yürüyüşe davet edildi.
            23 Nisan 2019 Salı günü başlayacak olan yürüyüşün ilk durağı Mağmur Dağı'nda, Samsunlu  Sanatçı Yaşar Gündem'in, ''Kuvayı Milliye Destanı'' adlı oyunu sergilenecek. Yürüyüş güzergahında konaklamaların gerçekleşeceği yerlerde müzik etkinlikleri ile halk oyunlarının yanı sıra, 19 Mayıs'ın Ulusal Kurtuluş Savaşında ki anlamıyla ilgili söyleşiler de yer alacak.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları