https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

''HAYATTA EMNİYET ALMAYI ÖĞRENİYORUZ'' PROJESİ VE GÜL SOYDAN

02.07.2019 09:29 tarihinde yayınlandı 301 defa okundu 0 defa yorumlandı
''HAYATTA EMNİYET ALMAYI ÖĞRENİYORUZ'' PROJESİ VE GÜL SOYDAN
 Amazonlar Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü'nün,  ''Hayatta Emniyet Almayı Öğreniyoruz'' projesi Kars'ta uygulanmaya başladı.Proje, Amazonlar Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Gül Soydan koordinatörlüğünde, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkiler Genel Müdürlüğü desteği ile hayata geçirildi. 
          Valilikler, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri,İl Sağlık Müdürlükleri, Özel Okullar işbirliği ile 81 ilde devam edecek.
            ''Hayatta Emniyet Almayı Öğreniyoruz'' projesinin annesi olan Gül Soydan, ''Bazı şeyleri erken yaşta görmek, öğrenmek bir çocuğun elde edebileceği en büyük hazinelerden biridir. Ağaç yaşken eğilir. Ne yazık ki çocuklar telefon, bilgisayar ve tabletlerine gömülü bir şekilde yaşıyorlar. Her evde böyle bağımlı gençler var. Çocuklarımızla ne kadar kaliteli zaman geçirdiğimiz tartışılır. Çoğu ebeveyn, çocukları tarafından reddediliyor ve buda araya büyük bir duvar örüyor. Açılan kamplarda siz olmadan sizin gibi düşünmeyi, hayata sizin pencerenizden bakmayı öğreniyorlar.Kamp dönüşü aileleri ile bağları güçlü, olgunlaşmış, kendi başına emniyet almayı öğrenmiş, hedefleri olan, üreten, sanatçı gözüyle bakabilen birer birey oluyorlar. Aileler, her konuda başarılı olabileceklerini çocuklarına söylerken, onlara sevgilerini de göstermeliler.Öğretmenleri de sevgi gösterirken onları yüreklendirmeli. Kamplar ailelerin, çocukların ve öğretmenlerin hayata aynı pencereden bakmayı, anlamayı öğreten bir çalışma ürünüdür'' diyerek ailelere ve topluma böyle sesleniyor.
           Kurucu üyeleri tamamen 0kadınlardan oluşan Amazonlar Kulübü'nün amaçları ile projenin amaçlarının aynı olduğunu söyleyen Soydan, Kamu yararına Türkiye'mizin geleceği gençlerimize, kadınlarımıza hizmet etmek için varız dedi.
           19-28 Haziran 2019 tarihleri arasında, kamp alanında 9-17 yaş çocuklar Kars Sarıkamış ve Arpaçay, Ankara, İstanbul Amazonlar sporcu grupları birleştirilerek, Kars İl Sağlık Müdürlüğü desteği ile öğretmenler ve sporcu çocuklara İlk yardım farkındalık katılımcı belgesi verildi. 
             Dağcılık temel eğitimi, güvenli bölgede çadır kurma, emniyet alma, dağcılık ip düğümü öğrenimi, doğada güvenle yürüme, doğadan eserler üretme, akşamları terapi sırasında duyguları ifade edebilme ve vücut dili ve girişimcilik gibi bir çok konuda ders alan gençler, kamp hakkındaki düşüncelerini kendi el yazıları ile dile getirdiler.Bu yazılar, ''Hayatta Emniyet Almayı Öğreniyoruz'' kitabında da yer alacak.
              Kamp bitiminde çocukların ve velilerin düşünceleri kendi yazıları ile kaleme alınmakta ve psikolog tarafından yorumlanarak, rapor edilecek olup bir kitaba dönüştürülecek. Eğitimler sonrası çocukların ürettiği eserler, Ankara'da sergilenecek.
                ''Yunus Emre'nin dediği gibi: (Sevgi Tüm Eksiklikleri Örter) sözüyle bizde sevgimizle, bilgi ve birikimlerimizi sporcularımıza aktararak  hayata güçlü bir şekilde tutunmalarını sağlıyoruz'' diyen Gül Soydan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları