https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

''GEÇMİŞİN SESSİZ TANIKLARI' GÜLTEKİN SERBEST VE FUNDA AÇIKGÖZ

Türk resim sanatının önemli isimlerinden Ressam Gültekin Serbest ve Seramik Sanatçısı eşi Funda Açıkgöz'ün ''Geçmişin Sessiz Tanıkları'' adlı ortak sergisi, Ankara Kalesi'ndeki Emin Antik Sanat Galerisinde 13 Nisan 2019 tarihinde açıldı.

25.04.2019 09:51 tarihinde yayınlandı 404 defa okundu 0 defa yorumlandı
''GEÇMİŞİN SESSİZ TANIKLARI' GÜLTEKİN SERBEST VE FUNDA AÇIKGÖZ
Sergi 13 Mayıs 2019 tarihine kadar açık olacak.
        1955 yılında Kosava'nın Prizren kentinde doğan Gültekin Serbest Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nden mezun oldu. Uzun yıllar İtalya, Yugoslavya ve Amerika'da bulunan galeri ve müzelerde incelemeler yaptı. Bulgaristan, Kosova ve Karadağ'da, Türkiye'yi  temsilen uluslararası sanat etkinliklerine ve performanslarına katıldı. Türkiye ve yurt dışında, 53 kişisel sergi açıp, çok sayıda grup ve karma sergilere katıldı. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği  (BRHD)  üyesi olan sanatçımız, derneğin iki yıl genel sekreterliğini, dört yıl da başkanlığını yapmıştır.,Daha bir çok başarıya imza atan Serbest, çalışmalarını  Ankara'da ki kendisine ait  ''6 Sanat Atölyesi'' 'nde  sürdürmekte ve resim dersleri vermektedir.
          Resim ve  Seramik Sanatçısı Funda Açıkgöz İse, Ankara Doğumlu olup öğretim hayatını Edirne, Kars ve Ankara'da tamamladı. Sanatçının eserlerinde, bu yörelerin tarihi dokusundan etkilendiği görülmektedir. Fırçasını sadece tuval ve kağıt üzerinde değil; kumaşlar üzerinde de ustalıkla kullanan sanatçı, ipek kumaş üzerinde ve ütü-baskı boya konusunda da çalışmalar yaptı. Yağlı boya, sulu boya ve akrilik çalışmalarına devam eden Açıkgöz, uzun zamandır seramik çalışmalarını da resimle beraber devam ettiriyor. Yurt içinde ve dışında resim ve seramik üzerine sanat çalışmalarına katılan sanatçının eserleri bir çok sergide yer almış ve bir çok koleksiyonda varlığını sürdürüyor. Emin Antik Merkezi'nde açtığı bu sergi, 3. kişisel resim ve seramik sergisidir. Açıkgöz de, sanat çalışmalarını, kendisine ait  Ankara'da ki ''6 Sanat Atölyesi'' 'nde seramik dersleri vererek devam ettiriyor.
            Başarılı sanatçı karı kocadan sanatların dışında, beni en çok etkiliyen ise  Gültekin Serbest'in, Kurtuluş Ortaokulu'nda okurken, beden dersleri için gittikleri Kurtuluş Parkı'ndaki  resim yapan bir kişiyi hayran hayran izlemesi, onun anlattıklarını ilgiyle dinlemesi, Funda Açıkgöz'ün ise çok şahane bir anneanne olup torunuyla resim çalışmaları yapmasıydı. Her iki sanatçımıza da çok teşekkür ederiz ve başarılarının devamını dileriz.
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları