https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

''CUMHURİYETİN 10. YILI ANKARA'SI'' SERGİSİ AÇILDI

''Meçhul Seyyahların Ankara Fotoğrafları 1933 Ankara'sı, Törenler ve Günlük Hayattan Kesitler'' fotoğraf sergisi Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi'nde Ankaralılarla buluştu.

07.10.2020 13:19 tarihinde yayınlandı 81 defa okundu 0 defa yorumlandı
''CUMHURİYETİN 10. YILI ANKARA'SI'' SERGİSİ AÇILDI
 Sergi,Çankaya Tarihi Kent Proje Ofisi'nin araştırmaları sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Yıl Kutlamalarında, Ankara'da çekilmiş ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğraflardan oluşuyor. 
        Avrupalı gezgin ve fotoğrafçılardan oluşan bir grup sanatçının, o günün Ankara'sındaki törenleri ve günlük hayatı fotoğrafladığı ve Hollandalı gezgin ve tarihçi Frank Fokke Ferwerda tarafından İstanbul'da bir sahafta bulunup Fransa'da ünlü bir fotoğraf stüdyosunda temizlenen ve basımı yapılarak tekrar hayata döndürüldü.
       1933 yılına ait Ankara Fotoğrafları, Ankara Tarihi Araştırmacısı ve Kebikeç Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ahmet Yüksel'in arşivinde bulunan siyah beyaz fotoğraflar, elden geçirilerek Ahmet Yüksel, Erman Tamur ve Gökçe Günel'den oluşan bir danışma kurulunun önerileri ve belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan bir çalışmayla; Atatürk'ün Ankara Hemşehriliğini  kabulünün 98. yılı ve Ankara'nın Başkent oluşunun 97. yılı kapsamında bir sergi projesine dönüştü.
       Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi, Mutluluk Sergi Salonu'nda açılan sergi, 1 Kasım 2020 tarihine kadar sanatseverleri bekliyor.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları