https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

''ALTIN ELBİSELİ ADAM'' ANKARA ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ'NDE

Kazakistan'ın Milli Müzesinde muhafaza edilen tarihi zırh ''Altın Elbiseli Adam'' ve Büyük Bozkırın Tarihi Sergisi, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde törenle açıldı.

20.09.2019 09:42 tarihinde yayınlandı 291 defa okundu 0 defa yorumlandı
''ALTIN ELBİSELİ ADAM'' ANKARA ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ'NDE
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliği, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı  (TÜRKSOY), Kazakistan Ulusal Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi işbirliğinde gerçekleştirilen program çerçevesinde ''Altın Elbiseli Adam'' Ankara'ya geldi.
         Kazakistan'ın tarihi Alma-Ata şehrinin  yakınlarında Esik Nehri kenarında 1969 yılında Kazak Arkeolog Prof.Dr. Kemal Akişev ve ekibi tarafından ortaya çıkarılan  Altın Elbiseli Adam, milattan önce 5. yüzyılda yaşayan Saka dönemi ustalarının altın kullanma tekniğine de ışık tutuyor.
         Binlerce altın parçasıyla kaplı,51 kilo olan altın adamın elbisesi gömlek, çizme başlıktan oluşurken,mezardan çıkan altın küpe ve yüzüklerin de ona ait olduğu tahmin ediliyor.
         İskitler döneminden günümüze kalan ''Altın Elbiseli Adam'' daha önce Azerbaycan, Belarus, Polonya, Güney Kore, Rusya ve Çin gibi ülkelerde sergilendi. Kazakistan tarafından başlatılan ''Altın Adamın Dünya Gezisi'' program çerçevesinde Türkiye'de bulunuyor.
        Altın Elbiseli Adam, 12 Eylül-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde olacak.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
FOTOĞRAF:MUSTAFA TAŞKIN

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları